17 maja Dniem Telefonów Zaufania Dla Dzieci

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
17 maja 2025

Każdego dnia setki dzieci i nastolatków zmagają się z problemami, które wydają się zbyt trudne do udźwignięcia. Czasem nie mają z kim porozmawiać, boją się reakcji dorosłych albo nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Właśnie dlatego powstały telefony zaufania – miejsca, gdzie młodzi ludzie mogą zadzwonić, porozmawiać i być wysłuchani.

Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci obchodzony 17 maja, to ważne wydarzenie, które przypomina nam o istotnej roli wsparcia emocjonalnego dla najmłodszych.

Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się dzieci i młodzież oraz podkreślenie znaczenia dostępności profesjonalnej pomocy psychologicznej. Telefony zaufania dla dzieci to linie, które oferują wsparcie w sytuacjach kryzysowych, takich jak przemoc domowa, problemy szkolne, mobbing czy trudności emocjonalne. Są one często jedynym miejscem, gdzie młode osoby mogą anonimowo i bezpiecznie podzielić się swoimi problemami, uzyskując jednocześnie profesjonalną pomoc.

Historia i znaczenie

Pierwsze telefony zaufania dla dzieci zaczęły działać w latach 80. XX wieku. Ich celem było stworzenie bezpiecznej przestrzeni, gdzie dzieci mogłyby mówić o swoich problemach bez obawy przed oceną czy karą. Dziś, dzięki technologii, telefony zaufania są dostępne w wielu krajach na całym świecie, oferując pomoc przez telefon, chat czy e-mail. Znaczenie tych linii nie można przecenić. Dla wielu dzieci i młodzieży stanowią one pierwszą linię obrony w walce z przemocą, zaniedbaniem czy depresją. Dzięki anonimowości, młodzi ludzie czują się bardziej komfortowo, dzieląc się swoimi obawami, co pozwala na szybszą interwencję i pomoc.

Współczesne wyzwania

W dzisiejszych czasach telefony zaufania dla dzieci muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Wzrost liczby użytkowników internetu oraz popularność mediów społecznościowych sprawiły, że cyberprzemoc stała się jednym z głównych problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie.

Telefon zaufania stał się nie tylko miejscem wsparcia w przypadku tradycyjnych form przemocy, ale również platformą pomagającą radzić sobie z nowymi zagrożeniami.

Spis ogólnopolskich telefonów zaufania:

801 120 002 - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy domowej, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami.

Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo pod adresem: niebieskalinia@niebieskalinia.info

Kontaktując się z „Niebieską Linią”, uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Bezpłatna pomoc dostępna przez całą dobę.

116 111 - Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej
800 120 148 - Anonimowa policyjna linia specjalna – zatrzymać przemoc
22 828 11 12 - Telefon Zaufania dla Ofiar i Sprawców Przemocy Seksualnej
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 107 777 - Telefon zaufania dla kobiet doświadczających przemocy domowej
800 080 222 – Całodobowa infolinia Fundacji ITAKA
800 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia”
608 271 402 - Telefon zaufania dla mężczyzn.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie