Bela Dulice

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Belá-Dulice

Umowa partnerska między Gminami podpisana 1 grudnia 2004 r w Bela - Dulice.

Belá-Dulice malownicza gmina w północnej Słowacji, w powiecie Martin, w kraju żylińskim. Miejscowość powstała z połączenia w 1971 r. dwóch samodzielnych przedtem wsi: Belá i Dulice.

Wieś leży we wschodniej części Kotliny Turczańskiej, u podnóży grupy górskiej Wielkiej Fatry, ok. 11 km na południowy wschód od Martina. Część zwana Belá leży na wysokości 490÷500 m n.p.m. u wylotu Doliny Bielańskiej, wzdłuż Bielańskiego potoku, natomiast część zwana Dulice - na południowy wschód od Belej, nieco wyżej, bo na wysokości 500÷540 m n.p.m.

Belá (pol. Biała) była wspominana po raz pierwszy w 1282 r., kiedy składała się z dwóch osad: Górnej i Dolnej Białej, które już na początku XIV w. połączyły się w jedną wieś. Aż do 1848 r. należała do feudalnego państwa Blatnica z siedzibą na zamku blatnickim.

Dulice powstały na terenie wsi Necpaly. Wspominane po raz pierwszy w 1357 r., należały do miejscowej drobnej szlachty.
Wśród zabytków warto wymienić kościół katolicki w Białej – gotycki z końca XIII w., przebudowany w stylu renesansowym w XVII w., a następnie remontowany w l. 1749 i 1856. Wewnątrz gotyckie sklepienie krzyżowe, gotycki portal i pastoforium. Wyposażenie wnętrza w większości z XVII i XVIII w.

www.beladulice.sk

Starosta: Mgr. Eduard KUCHÁRIK