Niedziela Palmowa w tradycji
Niedziela Palmowa, znana też jako Niedziela Męki Pańskiej, to ważne święto w tradycji chrześcijańskiej, które rozpoczyna Wielki Tydzień, poprzedzający Wielkanoc. Ma bogatą symbolikę i głębokie znaczenie religijne oraz kulturowe – zwłaszcza w krajach o silnych tradycjach katolickich, jak Polska.
Znaczenie religijne: Niedziela Palmowa upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie ludzie witali Go jako Mesjasza, rzucając na drogę palmowe gałązki i wołając „Hosanna Synowi Dawidowemu!”. Tego dnia w kościołach: Odbywa się procesja z palmami, Czytana jest Ewangelia o męce Chrystusa, Msza ma już poważniejszy charakter, zapowiadający nadchodzące dni cierpienia i śmierci Jezusa.
W Polsce, gdzie palmy nie rosną naturalnie, robi się je z gałązek wierzby, bukszpanu, suszonych kwiatów i kolorowych wstążek. Palmy są symbolem zwycięstwa, odrodzenia i życia.
Istnieje zwyczaj konkursów na największą i najpiękniejszą palmę – szczególnie znany w Lipnicy Murowanej. Poświęconą palmę zabiera się do domu i przechowuje przez cały rok, czasem wtyka się ją za święty obraz.
Wkładano palmę do ogniska, by chroniła dom od burz i chorób. Wkładano ją do pola przed pierwszym siewem – dla urodzaju. Dotykanie palmą dzieci miało przynieść zdrowie – „kto nie da się palmą uderzyć, tego głowa będzie boleć!”.
W niektórych regionach świętu towarzyszą procesje z osiołkiem (na pamiątkę wjazdu Jezusa). Tradycja Niedzieli Palmowej jest też obecna w prawosławiu i innych obrządkach chrześcijańskich, choć może wyglądać nieco inaczej.