Obradowała Rada Gminy Poraj: kluczowe decyzje, uchwały, dyskusje

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
28 marca 2025

W czwartek (27 marca) odbyła się XII sesja Rady Gminy Poraj, podczas której radni omówili szereg istotnych kwestii dotyczących funkcjonowania gminy. Podjęto kilka kluczowych uchwał, których uregulowania mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Dwa dni wcześniej, wszystkie kwestie poruszone na sesji, były szczegółowo omówione przez radnych na komisjach.

Radni przyjęli sprawozdanie kwartalne z działalności Wójt Gminy Poraj, sprawozdanie z działalności Przewodniczącej Rady Gminy oraz informację na temat realizacji uchwał podjętych przez Radę Gminy Poraj w roku 2024.

Na rozpoczęcie sesji wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak i przewodnicząca Rady Gminy Poraj Ewa Masłoń symbolicznie podziękowały aktywnej wolontariuszce tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Oliwii Bugajczyk, która zebrała do swojej puszki największą kwotę. W podziękowaniu otrzymała pracę plastyczną Barbary Pińczyńskiej.

Kolejnym punktem obrad była informacja na temat odwodnienia w Gminie Poraj. Przedstawiono szczegółowy wykaz działań podejmowanych we wszystkich sołectwach gminy w celu poprawy infrastruktury odwodnieniowej.

Radni zapoznali się z rocznym sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny. Podsumowanie obejmowało działania podejmowane na rzecz rodzin w gminie, w tym programy wsparcia, pomoc socjalną oraz inicjatywy wspierające integrację społeczną.

Ważnym punktem było przedstawienie sprawozdania z realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Poraj w 2024 roku i przyjęcie nowego programu na lata 2024-2030. Program obejmuje wsparcie dla ofiar przemocy oraz prewencję w gminie. Celem głównym programu jest podejmowanie działań profilaktycznych w celu przeciwdziałania przemocy domowej, doskonalenie systemu interwencji i wsparcia dla osób doznających przemocy oraz podejmowanie działań skierowanych do osób stosujących przemoc domową.

Podjęto uchwałę dotyczącą ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych podmiotów oświatowych, a także sposobu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.

Podjęcie uchwały wynikało z konieczności dostosowania trybu udzielania i rozliczania dotacji szkołom i placówkom, dla których Gmina Poraj jest organem rejestrującym, do zapisów nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i sposobu naliczania potrzeb oświatowych na uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

W kolejnej części sesji, radni podjęli uchwałę w sprawie wyodrębnienia w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki. Fundusz ma na celu wspieranie inicjatyw lokalnych społeczności i realizację projektów, które mają na celu poprawę jakości życia w poszczególnych sołectwach. Wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Poraj stworzy instrument wspierający działalność jednostek pomocniczych Gminy i pobudzi aktywność jej mieszkańców.

Radni zatwierdzili również uchwałę dotyczącą wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystąpiła konieczność posiadania informacji niezbędnych do wystawienia tytułu wykonawczego oraz prowadzenia egzekucji administracyjnej druk deklaracji został uzupełniony o niezbędne rubryki, stąd nowa uchwała.

Podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt na terenie Gminy Poraj w 2025 roku. Program ten ma na celu poprawę opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganie ich bezdomności.

Radni rozpatrzyli projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju zlokalizowanej w Kuźnicy Starej oraz zmiany Statutu Biblioteki. Decyzja ta budziła kontrowersje, ale została podjęta w ramach działań oszczędnościowych oraz reorganizacji struktury bibliotek gminnych, podyktowane nikłym zainteresowaniem i małym stanem wypożyczeń ze strony czytelników.

Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Udzielenia wsparcia finansowego przeznaczone jest na modernizację systemu łączności radiowej w KP PSP Myszków wraz z infrastrukturą towarzyszącą, co wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności na terenie powiatu myszkowskiego oraz znacząco poprawi współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, w tym Gminą Poraj.

Na zakończenie sesji, radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Poraj na lata 2025-2036 oraz w budżecie Gminy na 2025 rok. Zmiany podyktowane były realizowanym przez samorząd Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, w tym Gminę Poraj, Klastrze Energii, który skupia się na ograniczaniu niskiej emisji, zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju OZE, edukacji ekologicznej oraz wdrażaniu innowacyjnych technologii w zakresie efektywnego zarządzania energią. Zmiany te miały na celu dostosowanie budżetu do aktualnych potrzeb i priorytetów gminy.

Sesja Rady Gminy Poraj była owocna i pełna ważnych decyzji, które mają na celu poprawę funkcjonowania gminy oraz podniesienie jakości życia mieszkańców. Podjęte uchwały obejmowały szeroki zakres zagadnień, od wsparcia dla rodzin, przez przeciwdziałanie przemocy domowej, aż po kwestie związane z edukacją, ochroną środowiska i bezpieczeństwem publicznym. Działania Rady Gminy mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gminy oraz zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie