Europejski Dzień Ofiar Przestępstw
22 lutego obchodzimy Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Jest on częścią kolejnej edycji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każdy zainteresowany może w tym tygodniu skorzystać z porady/pomocy nie tylko policjantów, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.
Inicjatywa podkreślenia potrzeb ofiar przestępstw narodziła się w 2000 roku. Od tego czasu, w lutym, obchodzony jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem".
W tym czasie różne podmioty angażują się w działania na rzecz pomocy ofiarom. W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – aktywnie włączyli się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcy prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści. Pomysłodawcą akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zadaniem „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa.
W tym tygodniu, każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko funkcjonariuszy policji, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.
W trakcie tego tygodnia, w ramach specjalnie organizowanych dyżurów, policjanci w ramach wykonywanych czynności, posiadanej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu postępowań karnych, udzielać będą niezbędnych informacji. To wsparcie będzie także oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości.
Poniżej zamieszczamy listę takich ośrodków i punktów lokalnych oraz mapę ich lokalizacji:
Lista punktów lokalnych i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym.
Do błyskawicznego kontaktu służy:
całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900)
specjalny adres e-mail: info@numersos.pl
czat i wideorozmowa – na stronie www.numersos.pl