Sprawdź tożsamość rachmistrza

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
12 maja 2021

Jeśli jeszcze nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii spisowej, może do Ciebie zadzwonić rachmistrz spisowy. Chcesz sprawdzić jego tożsamość? Możesz to zrobić poprzez: specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99, wybierz – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Co musisz wiedzieć o rachmistrzu:

♦ Będą dzwonić z numeru 22 828 88 88.
♦ Jeśli spisałeś się przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie do Ciebie dzwonić w sprawie spisu!
♦ Rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania.
♦ Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
♦ Rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
♦ W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent niezwłocznie zgłoś na infolinię spisową lub do Gminnego Biura Spisowego w Poraju.
♦ Pamiętaj, że zgodnie z ustawą rachmistrzowi nie można odmówić podania danych.
♦ Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo przekazanych danych, są objęte tajemnicą statystyczną. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość.
♦ Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Informacja GUS

Galeria

  • Powiększ zdjęcie