Kontakt z zimową przyrodą utrudniał brak śniegu

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
4 lutego 2020

Pomysł na zajęcia z uczniami czy przedszkolakami w plenerze to idealny sposób na poznanie przyrody. Szczególnie ssaków i ptaków, ich zwyczajów czy śladów, które zostawiają zimą na śniegu oraz zasad ich dokarmiania. Zajęcia o tej tematyce zorganizowały Szkoły w Kuźnicy Starej i Masłońskim. Pełną radość z zajęć, pomimo starań wychowawców, w części pokrzyżowała pogoda.

Dzieci z Kuźnicy Starej podczas zajęć w plenerze dużo dowiedziały się o zwyczajach ptaków. Dowiedziały się także jak i kiedy należy dokarmiać ptaki. Z cennej lekcji wyniosły wiedzę, że nie zawsze jest to wskazane. Zima to trudny czas dla ptaków. Pierwszy mróz i śnieg to sygnał, że czas wywiesić karmniki. Warto jednak wiedzieć jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić. Dokarmianie najlepiej rozpocząć nie wcześniej niż po pierwszych opadach śniegu, bo dopiero wtedy zdobywanie pożywienia staje się utrudnione. Gdy robimy to o nie właściwej porze, rozleniwia to je i powoduje, że przestają same szukać pożywienia. Dokarmianie należy zacząć, gdy pojawią się pierwsze mocne przymrozki oraz śnieg i zwierzęta faktycznie mają problem ze znalezieniem pokarmu. Podczas bezśnieżnej zimy, takiej jak tegoroczna, jak radzą przyrodnicy, wskazane jest, by ptaki radziły sobie same, bez naszej pomocy, gdyż podawanie im wówczas pożywienia rozleniwia je.

Z kolei dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Masłońskim śledziły zwierzęta po ich śladach. Tutaj też pełną radość z zajęć utrudniał brak śniegu. Dzieci poznawały ślady zwierząt, wyruszając w fascynującą podróż po tropach. Wspólnie opanowywały trudną sztukę rozpoznawania zwierząt na podstawie ich śladów, a za pomocą obrazów poznawały ulubione miejsca ich przebywania.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie