17 kwietnia Niedziela Palmowa/Вербна Неділя/ Квітна неділя. Tradycje w Ukrainie

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
17 kwietnia 2022

W czasie, gdy dziś katolicy zasiadają do wielkanocnych śniadań, wierni obrządków wschodnich obchodzą Niedzielę Palmową, która kończy wielki post. Święto w cerkwiach nazywane jest Niedzielą „Wierzbową” lub „Wierzbną” („Werbna Nedila”), ale także „Kwietną” („Cwitna Nedila”). Podobnie jak w kościołach, w tym dniu w cerkwiach święci się wierzbowe gałązki.

Niedziela Palmowa to jedno z głównych świąt chrześcijańskich. W tym dniu Święci się gałązki wierzbowe. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień.

W Niedzielę Palmową chrześcijanie świętują wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa 2022 roku w Ukrainie przypada 17 kwietnia, a dokładnie tydzień później 24 kwietnia obchodzona jest Wielkanoc. To szósta niedziela Wielkiego Postu, przypadająca 7 dni przed Wielkanocą.

W sobotę, w wigilię Niedzieli Palmowej, odbywa się wielkie nabożeństwo, na które przynoszone są gałązki wierzby. Po nabożeństwie gałązki wierzbowe są zabierane do domu i trzymane w pobliżu ikon.

W niektórych tradycjach wierzba jest poświęcana i rozdawana chrześcijanom rano w kościołach. W wielu językach świata nazywana jest Niedzielą Palmową – od gałęzi palm, które kładziono na drodze, gdy Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy.

Na terenach słowiańskich, gdzie palmy nie rosną, ale wiosna kwitną wierzby, gałązki palmowe zostały zastąpione gałązkami wierzbowymi, które zaczynają zielenieć i kwitnąć, a nazwa święta uległa zmianie.

Wierzbom przypisywano magiczną moc: w Niedzielę Palmową babcie wypiekały szyszki wierzby w chlebie i karmiły bydło. Wracając od rana właściciel gałązki wierzby wrzucał do jedzenia bydłu w nadziei, że uratuje to zwierzęta przed śmiercią. Kilka gałęzi zostało podbitych pod dach stodoły lub domu, aby bydło nie tylko przetrwało nienaruszone, ale zawsze wracało do domu, aby nie zgubić się w lesie.

W Niedzielę Palmową martwili się nie tylko o zachowanie bydła, ale także o zdrowie wszystkich członków rodziny. Kobiety wypiekały ciasteczka w kształcie gałązek wierzbowych. I wierzyli, że jeśli zjesz dziewięć wierzbowych kolczyków, ochroni to przed gorączką. Konsekrowane pąki wierzby polecano kobietom niepłodnym.

Młodzi chłopcy i dziewczęta walczyli ze świętą wierzbą także w pobliżu kościoła i w drodze do domu.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie