Święto Bożego Ciała - tradycja obchodów
Boże Ciało, przypadające w czwartek (3.06) to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów jest procesja eucharystyczna ulicami miejscowości. Z uwagi na pandemię, będzie to jednak zupełnie inne święto niż dotychczas. Decyzją abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, procesje odbędą się wokół świątyń i przykościelnych placów z zachowaniem zasad sanitarnych.
Uroczystość Bożego Ciała jest uroczystością liturgiczną mającą na celu uczczenie Najświętszego Sakramentu (ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy).
Boże Ciało obchodzone jest w Polsce od 1320 roku (diecezja krakowska). Uroczystość ta połączona ze śpiewaniem Ewangelii przy ołtarzach pojawiła się ponad sto lat później (około 1430 roku).
Procesja Bożego Ciała Procesje na Boże Ciało są publicznym wyznaniem wiary i pobożności. Procesja z Najświętszym Sakramentem ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyrusza z kościoła zawsze po głównej mszy świętej.
Podczas procesji dzieci pierwszokomunijne sypią świeże kwiaty, biją dzwony oraz śpiewane są pieśni eucharystyczne. Wierni niosą krzyż, ruchome ołtarze (feretrony), obrazy, figurki, chorągwie i sztandary.
Procesja zatrzymuje się kolejno przy 4 ołtarzach, gdzie czytane (śpiewane) są fragmenty z każdej Ewangelii związane z Eucharystią.
Na trasie procesji okna budynków a nieraz i całe domy przystrojone są sztandarami i chorągwiami kościelnymi, krzyżami oraz obrazami z wizerunkiem Chrystusa. Ołtarze Bożego Ciała Ołtarze Bożego Ciała wykonywane i zdobione są tradycyjnie przez wiernych. Zwyczajowo ołtarze zdobione są zielonymi gałązkami brzozowymi oraz kwiatami. Według dawnych wierzeń gałązki te miały magiczną moc. Ochraniały one domy przed piorunami oraz złymi mocami.
Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy związane z pandemią COVID 19, Arcybiskup Metropolita Częstochowski, polecił by obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zorganizowano w następujący sposób:
- Procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować tylko i wyłącznie wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego.
- Ołtarze należy urządzić na placu kościelnym, jeśli to możliwe, wykorzystując także istniejące kaplice lub krzyże.
- Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni.
- Wszystkie uroczystości należy organizować z uwzględnieniem obecnie obowiązujących obostrzeń dotyczących liczby osób w kościele, dystansu między osobami oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.
- Tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała (zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie) mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy. Procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu.
- W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej.