Zgłoszenie narodzin dziecka. Jak to zrobić przez Internet?

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
15 września 2020

Wybór imienia dla dziecka nie należy do łatwych decyzji! Bardzo proste jest za to zgłoszenie narodzin nowego członka rodziny. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić przez Internet. O to, jak to można zrobić pytamy Ilonę Hadzińską – kierownik USC w Poraju.

Zgłoszenie narodzin dziecka to ustawowy obowiązek. Rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Nie każdy obowiązek musi być jednak uciążliwy. Ten akurat nie jest. W mediach od kilku dni można obejrzeć spoty kampanii „e-Polak potrafi!”. Te najnowsze dotyczą właśnie zgłoszenie narodzin dziecka.

Samą formalność można było do tej pory zgłaszać u nas w Urzędzie Stanu Cywilnego. Obecnie, w dobie pandemii, zachęcamy do skorzystania z opcji internetowej, gdzie można dokonać elektronicznego zgłoszenia, a resztę wykonuję już po stronie USC.

Formalności, które wykonuje Urząd Gminy w tej materii, również może przebiec tylko w formie elektronicznej. Jak to zrobić?

Najpierw rejestracja dziecka.

Na portalu GOV.pl znajdziecie Państwo e-usługę pod nazwą „Zgłoś urodzenie dziecka”. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia i nocy, zarejestrujecie w urzędzie córkę lub syna.

Na podstawie tego zgłoszenia Urząd Stanu Cywilnego w Poraju sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu.

Wszystkie te dokumenty rodzice mogą otrzymać z USC w Poraju drogą elektroniczną. Do załatwienia formalności niezbędny jest profil zaufany.

We wspomnianej zakładce „Zgłoszenie urodzenia dziecka” na gov.pl cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków. Oto one:
Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.
Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.
Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).
Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym. W

zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Poraju potrzebował ewentualnie dodatkowych wyjaśnień, co może się zdarzyć.

Kierownik USC na podstawie zgłoszenia oraz karty urodzenia sporządzi akt urodzenia i przekaże dokumenty:
-jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia; 
- powiadomienie o nadaniu numeru PESEL:
- zaświadczenie o zameldowaniu dziecka.

Sposób odebrania dokumentów wybierasz w zależności od wybranej opcji w zgłoszeniu.
Są 3 możliwości:
- na skrzynkę e-PUAP;
- pocztą tradycyjną;
- osobiście w urzędzie.

Wybrany sposób odebrania dokumentów z urzędu wpłynie na czas oczekiwania. Z tego sposobu rejestracji mogą skorzystać zarówno małżeństwa jak i osoby, które dokonały uznania ojcostwa przed urodzeniem dziecka.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie