Sanepid poinformował: Nie będzie badania nauczycieli i pracowników oświaty

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
22 maja 2020

Myszkowski Sanepid poinformował, że nie ma możliwości przeprowadzenia badań nauczycieli i pracowników oświaty przed wymaganym otwarciem żłobków, przedszkoli i szkół w gminie Poraj.

Nauczyciele i pracownicy oświaty w gminie Poraj, zgodnie z informacją przesłaną przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Myszkowie, nie będą mieli bezpłatnych badań na obecność koronawirusa. Władze gminy zwróciły się o to do Sanepidu przed zbliżającym się otwarciem żłobków, przedszkoli i szkół. W iście ekspresowym tempie od wysłania zapytania przez kierownik ZEAS Annę Sochę- Korendo, bo zaledwie w kilkadziesiąt godzin, Sanepid poinformował, że nie ma możliwości wykonania testów, tłumacząc to tym, że: Stacja wykonuje testy na COVID-19 tylko u mieszkańców powiatu myszkowskiego, będących w kwarantannie, a badania profilaktyczne w kierunku SARS-CoV-2 nie są wykonywane.

Władze Gminy Poraj, w związku z otwarciem przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych, żłobków i szkół dla zajęć opiekuńczo-wychowawczych, chciały by odpowiednie państwowe jednostki poddały testom pracowników placówek. Okazało się jednak, że nie ma takiej możliwości, by wykonać badania w ramach puli finansowanej przez państwo.

Sanepid przesłał dodatkowo wytyczne, które szkoły i przedszkola muszą spełnić, by przyjąć w swoje mury, te dzieci, których rodzice wyrazili zainteresowanie pobytem ich pociech podczas zajęć opiekuńczo-wychowawczych, bez prowadzenia kształcenia i zajęć edukacyjnych. Za ich wykonanie odpowiadają dyrektorzy szkół i przedszkoli. Sanepid nie przewidział również kontroli stanu przygotowania placówek, o co wnioskowała Gmina.

Od 25 maja możliwe będzie zorganizowanie w szkołach podstawowych opieki dla dzieci z klas I - III. Zainteresowanie było znikome. Trwają ostatnie przygotowania do uchylenia drzwi placówek, a także do przeprowadzenia czerwcowego egzaminu ósmoklasistów.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie