Nieodpłatna pomoc prawna
Przypominamy, że w Gminie Poraj znajduje się punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatleskiego, w którym można uzyskać pomoc prawną w ramach ogólnopolskiego systemu darmowej pomocy prawnej.
Od początku 2016 roku na terenie całej Polski działa system darmowej pomocy prawnej, wprowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
Od dnia 1 stycznia 2019 r., na podstawie nowelizacji ww. ustawy, nastąpiło poszerzenie wachlarza usług dostępnych w punktach pomocy prawnej o nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatną mediację. Rozszerzono również katalog beneficjentów, co oznacza, że od tego roku do uzyskania pomocy uprawniona będzie każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Większy nacisk położono także na realizację zadań z zakresu edukacji prawnej.
Od 1 stycznia 2019 roku zgodnie z przyjętą nowelizacją nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym lub
- nieodpłatną mediację w 2019 roku fakultatywnie, a od 2020 roku obligotoryjnie) lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierza do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. W razie potrzeby, sporządza się wspólnie z osobą uprawnioną plan działania i wspomaga jego realizacje. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje między innymi porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. W zakres poradnictwa obywatelskiego może wchodzić również nieodpłatna mediacja.
Więcej informacji znajduje się na stronie: darmowapomocprawna.ms.gov.pl