Żegnamy Macieja Damięckigo – Przyjaciela Gminy Poraj

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
19 listopada 2023

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Macieja Damięckiego, wybitnego aktora filmowego i teatralnego. Miał 79 lat. Aktor odwiedzał Gminę Poraj, goszcząc m.in. w 2015 roku Dniach Gminy Poraj i Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Był uhonorowany tytułem „Przyjaciel Gminy Poraj”. Dziś żegnamy Artystę z ogromnym smutkiem i żalem. Na zawsze pozostanie w naszych sercach, w sercach porajskiej publiczności.

Maciej Damięcki był cenionym i lubianym przez polską publiczność aktorem.

Urodził się 11 stycznia 1944 w Podszkodziu. Pochodził ze znanej rodziny aktorskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty herbu Dąbrowa.

W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i od tamtej pory spełniał się w swoim wyuczonym zawodzie.

Widzowie mogą kojarzyć go z wielu filmów i seriali takich jak "Plebania", "M jak miłość", "Kasia i Tomek", "Miodowe lata", "Pensjonat pod różą", "Kryminalni". W 2023 roku miała miejsce premiera filmu "Znachor", w której Maciej Damięcki odgrywał rolę woźnicy.

Syn Dobiesława Damięckiego i Ireny z domu Górskiej. W latach 1966–1984 i 1985–1996 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Młodszy brat aktora Damiana Damięckiego (często uznawano ich za bliźniaków), ojciec aktorów Mateusza Damięckiego i Matyldy Damięckiej, stryj aktora Grzegorza Damięckiego. Był mężem aktorki Anity Dymszówny, córki aktora Adolfa Dymszy. Po rozwodzie ożenił się z Joanną, z którą miał dwoje dzieci: Mateusza i Matyldę.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie