Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
11 listopada 2021

„Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do skorzystania z wystawy poświęconej procesowi kształtowania się granic II Rzeczypospolitej po I wojnie światowej. Ten proces trwał 6 lat i obejmował działania zbrojne, polityczne i kulturalne. Ostateczny kształt Polski został zatwierdzony w 1923 roku, choć jeszcze w okresie międzywojennym ulegał zmianom. Ekspozycja „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”.

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy.

Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata.

Wystawa dostępna jest w poniższym linku w wersji PDF.

WYSTAWA: https://niepodlegla.gov.pl/…/2021/11/wystawa_granica.pdf

Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Wystawa to nie jedyna propozycja, jaką Biuro Programu Niepodległa przygotowało dla Państwa z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie