Dziś malują niebo, jutro od nich będzie zależał świat
W poniedziałek (30 maja) w ramach projektu zintegrowanego LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit" Województwo Śląskie zorganizowało na terenie Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" wyjątkowe wydarzenie. Jego uczestnicy mogli bezpłatnie wziąć udział w spacerach edukacyjnych, wykładach, warsztatach oraz pokazach. Gmina Poraj jest uczestnikiem tego projektu ekologicznego.
"Śląskie. Przywracamy błękit" to największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Jego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu.
W ramach projektu na terenie chorzowskiego Skansenu odbyło się wyjątkowe wydarzenie: "Malujemy śląskie niebo". W jego programie znalazły się: wykład inauguracyjny "Zanieczyszczenie powietrza a wizja ukazywania powietrza w historii sztuki", spacery edukacyjne dotyczące problematyki jakości powietrza i zielonej infrastruktury w mieście, jak również prezentację możliwości czujników zainstalowanych na dronach w kontekście pomiarów emisji i jakości powietrza.
Ważną częścią wydarzenia był happening artystyczny uczniów Liceum Plastycznego oraz wszystkich chętnych gości, polegający na wspólnym stworzeniu olbrzymiego obrazu stanowiącego malarską interpretację śląskiego nieba. „W trakcie spotkania Ekodoradcy naszego województwa mieli możliwość wymiany doświadczeń z działającymi już od kilku lat Ekodoradcami z Małopolski” - informuje Marlena Czernecka, ekodoradca z Urzędu Gminy Poraj.
Mieli możliwość uczestnictwa w wykładzie – Rewolucja energetyczna w związku z planami zerowej emisji CO2- przeprowadzonym przez prof. dr hab. inż. Andrzeja Szlenka (katedra Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej), który zakończyły warsztaty oraz burzliwa dyskusja.