Zostało niewiele czasu na wymianę pieca
Na terenie Gminy Poraj pojawiły się nowe plakaty informujące o zapisach Uchwały Antysmogowej Województwa Śląskiego, która nakazuje wymianę najstarszych pieców, tzw. „kopciuchów”, do końca tego roku. Czas upływa bardzo szybko – na wymianę pieców zostało mniej niż 90 dni. Dlatego warto poświęcić chwilę i zapoznać się z zapisami obowiązującego prawa. Wszystkie szczegóły oraz pomoc w wypełnianiu wniosków można uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym Programu „Czyste Powietrze” uruchomionym w Urzędzie Gminy Poraj (tel. 668 16 47 16).
Zgodnie z przepisami Uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego, tzw. Uchwały Antysmogowej (Uchwała Sejmiku nr V/36/1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw) nie można już stosować do ogrzewania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent. Ponadto trzeba wymienić przestarzałe piece i kotły zgodnie z harmonogramem, który został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne ich wymiany w zależności od długości użytkowania.
Do końca 2021 roku należy dokonać wymiany kotłów wyprodukowanych w 2006 roku i w latach wcześniejszych lub takich, które nie posiadają tabliczki znamionowej. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r.
Niestety za nieprzestrzeganie obowiązujących nas wszystkich przepisów grozi kara grzywny nawet
do 5000 zł. pomocą w kwestii finansowej może przyjść tutaj rządowy program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do wymiany źródła ogrzewania. Wszystkie szczegóły oraz pomoc w wypełnianiu wniosków można uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym Programu „Czyste Powietrze” uruchomionym w Urzędzie Gminy Poraj (tel. 668 16 47 16).
Niemniej jednak warto zapoznać się ze szczegółami Uchwały Antysmogowej, które regularnie są przypominane przez nasz urząd. Stosowne plakaty informacyjne pojawiają się na gminnych tablicach ogłoszeń, a rozpisany harmonogram wymiany pieców wraz z opisem był również rozdawany mieszkańcom przez sołtysów wraz z decyzją dotyczącą wymiaru podatku. Gminny fanpage na facebooku również regularnie przypomina o tym problemie. W akcję informacyjną włączył się także Porajski Alarm Smogowy, który rozwiesił w newralgicznych miejscach gminy banery. Dzięki temu każdy mieszkaniec ma szansę zdążyć z wymianą pieca na czas.