PIT z ZUS już w drodze do klientów

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
1 lutego 2024

Co roku ZUS na przełomie stycznia i lutego wysyła deklaracje PIT do swoich świadczeniobiorców. Jednak nie wszyscy otrzymają taki sam formularz. Inny dokument trafi do emerytów i rencistów, którzy mają niedopłatę podatku lub zerowe saldo, inny do tych z nadpłatą podatku czy osób pobierających zasiłki z ZUS, a jeszcze inny do klientów, którzy pobrali świadczenie po osobie zmarłej lub otrzymywali alimenty potrącane ze świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Ważna informacja dla świadczeniobiorców jest taka, że już od kilku lat ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku W sumie ZUS wyśle ponad dziesięć milionów formularzy do swoich klientów. W oczekiwaniu na przesyłkę listową klienci mogą taką deklarację zobaczyć na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

- Co roku na przełomie stycznia i lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 do świadczeniobiorców. Jednak nie wszyscy otrzymają taki sam formularz. Inny dokument trafi do emerytów i rencistów, którzy mają niedopłatę podatku lub zerowe saldo, inny do tych z nadpłatą podatku czy osób pobierających zasiłki z ZUS, a jeszcze inny do klientów, którzy pobrali świadczenie po osobie zmarłej lub otrzymywali alimenty potrącane ze świadczeń wypłacanych przez ZUS – wskazuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. - Ważna informacja dla świadczeniobiorców jest taka, że już od kilku lat ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku - podkreśla.

Dla kogo jaki PIT z ZUS ?
• PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy dostawali pieniądze z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku mają niedopłatę podatku lub rozliczenie wyniesie zero złotych. Dotyczy to także emerytów i rencistów zamieszkałych za granicą w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie, z którymi emerytury i renty z ZUS podlegają opodatkowaniu w Polsce.
• PIT 11A otrzymają świadczeniobiorcy z nadpłatą podatku, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok. Jeśli świadczeniobiorca nie miał poza pieniędzmi z ZUS innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi w ogóle składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36. Formularz PIT-11A trafi także do emerytów i rencistów, którzy złożyli oświadczenie o wspólnym opodatkowaniu lub wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku. Taki sam formularz PIT-11A będzie wystawiony także osobom, które otrzymywały zasiłki z ubezpieczeń społecznych (zasiłki macierzyńskie, opiekuńcze, chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne)
• PIT-11 przeznaczony jest dla tych osób, które dostały w ubiegłym roku: świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej.

- W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach możemy wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS – zapewnia Beata Kopczyńska.

Jeżeli ktoś chce skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, w takim przypadku powinien to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które są składane w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

Wsparcie 1,5% dla OPP Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja, co w roku ubiegłym, nie trzeba składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie