Zdaniem ekspertów, Gmina Poraj jedną z najlepszych gmin do życia

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
5 stycznia 2024

W połowie listopada ubiegłego roku Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki trzeciej edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Autorzy specjalnego raportu ocenili jakość życia w polskich gminach. Organizatorzy zdecydowali wówczas o niepublikowaniu pełnych wyników rankingu. Dane udostępniono wczoraj. Honorowy patronat nad Rankingiem objął Prezes Rady Ministrów i ogólnopolskie organizacje samorządowe. Na podstawie 63 wskaźników, w tym m.in. walory estetyczne krajobrazu, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji, poziom edukacji, a nawet zasoby bibliotek. Gmina Poraj znalazła się na 409 miejscu w kraju, na 2477 gmin. Jest to najwyższa pozycja wśród gmin powiatu myszkowskiego.

W połowie listopada ubiegłego roku Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki trzeciej edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Wręczono wówczas nagrody gminom, które osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia, i opublikowano tabele, podając 50 najlepszych gmin. Teraz zdecydowano o publikacji całości raportu i rankingu.

Miejsca gmin powiatu myszkowskiego: Żarki – 667, Myszków – 1370, Koziegłowy – 1522, Niegowa – 1546.

Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Wyniki rankingu ogłoszono w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Laureatami pierwszych miejsc zostały w 2023 r.: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin, Kleszczów. Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek.

Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Pełna treść raportu i rankingu: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/gmina-dobra-do-zycia-2023-pelne-wyniki-rankingu 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie