Doprowadzenie przez rząd do blokady środków unijnych wpływa hamująco na rozwój gminy

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
24 października 2023

Działania faworyzujące zwolenników władzy centralnej i zablokowanie środków unijnych, wpłynęły na niższą pozycję Gminy Poraj w rankingu samorządów. Tygodnik Samorządowy „Wspólnota” opublikował coroczny raport „Wydatki inwestycyjne samorządów 2020–2022” w Polsce. W porównaniu z ubiegłym rokiem, spora część samorządów odnotowała spadek w rankingu. Wśród tych samorządów znalazła się Gmina Poraj, która uplasowała się o 98 oczek niżej w porównaniu z ubiegłorocznym raportem. Co prawda nie jest to duży spadek w tej klasyfikacji, w porównaniu do innych samorządów, które odnotowały poważne tąpnięcia w dół. Całą tę grupę samorządów łączy jeden wspólny mianownik: niekorzystne działania rządu centralnego względem części samorządów, m.in. poprzez niesprawiedliwy podział środków rządowych i zablokowanie środków unijnych m.in. z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz konieczność realizacji inwestycji tylko ze środków własnych gminy.

Wśród niekorzystnych działań rządu w Warszawie, mających bezpośredni wpływ na inwestycyjne możliwości samorządu gminnego, można wymienić: blokadę środków unijnych, rozdawnictwo środków rządowych „po linii politycznej” czy niekorzystne dla samorządów zmiany podatkowe.

Jak podkreślają sami autorzy tego rankingu: „Odrębną sprawą (szeroko dyskutowaną przy innych okazjach) jest kwestia sposobu rozdziału dostępnych środków, a także zagadnienie czy jest to najlepsze dla umacniania samorządności źródło finansowania inwestycji”.

Środki otrzymane w ramach Polskiego Ładu, są niewystarczające, przy czym najwięcej kontrowersji budzi poziom dofinansowania. Ale wróćmy do cytowanego rankingu. W porównaniu z rankingami lat poprzednich, miejsca zajmowane w nim przez częśćgmin były wyższe. Ostatni raport przyniósł spadek tych gmin. Tam gdzie rząd Prawa i Sprawiedliwości miał samorząd po swojej stronie lub tam, gdzie wpływ opcji rządzącej był duży, tam środki rządowe płynęły niemal bez ograniczeń. Na tej zasadzie podziału środków traciły te samorządy, w tym Poraj, których włodarze nie cieszyli się sympatią obozu rządzącego. Należy podkreślić, że o podziale środków na inwestycje decydował ten, czy inny polityk, przy braku klarownego i jawnego algorytmu przekazywania środków finansowych.

W ten sposób wójt bądź burmistrz czy prezydent z nominacji opcji rządzącej otrzymywał znaczne środki, kosztem innych samorządów. To przede wszystkim krzywdzące dla mieszkańców gmin, takich jak Poraj.

Sytuację pogarsza brak środków unijnych, których w kraju nie ma, przez co inwestycje są zablokowane, wstrzymane. Wpływa to bezpośrednio na pogorszenie tempa rozwoju gospodarczego. Polska bez unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy wolniej się rozwija. Wolniej rozwija się przez to Gmina Poraj. Bez środków unijnych nie ma inwestycji i nie ma rozwoju. Dyskusja o miliardach z Krajowego Planu Odbudowy trwa od miesięcy i praktycznie nic w tym czasie nie zmienia. Rząd zobowiązał się do spełnienia kamieni milowych, ale przez brak zgody w koalicji rządzącej i antyunijną retorykę obecnego obozu rządzącego, nic się w tej materii nie zmienia. Ta niekorzystna sytuacja ma miejsce już od kilku lat, od momentu obowiązywania nowego okresu finansowania.

Przez lata, dzięki środkom unijnym, w Polsce powstało tysiące inwestycji - dróg, ścieżek rowerowych, szkół, przedszkoli. Teraz samorządowcy w Polsce przedstawiają tysiące projektów, które mogłyby zostać zrealizowane z pieniędzy unijnych. Nie inaczej jest w Gminie Poraj. Na zaplanowane przez Urząd Gminy działania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Gminie Poraj w perspektywie finansowania 2021 – 2027, przygotowane są inwestycje:
1. Infrastruktura wodno – kanalizacyjna – oczyszczalnia w Poraju i rozbudowa kanalizacji w Żarkach – Letnisku;
2. Odnawialne źródła energii – z przeznaczeniem na indywidualne i publiczne instalacje;
3. Regionalne Trasy Rowerowe – ścieżka rowerowa „starą drogą” nad Zalewem i połączenie ścieżki do innych odcinków w naszej gminie, a w konsekwencji do gmin ościennych;
4. Ochrona bioróżnorodności biologicznej - inwestycja na Wojnówce w Choroniu.

Każda z tych inwestycji wpisuje się w działania z możliwością finansowania i żadna nie może być zrealizowana, ze względu na brak tych środków.

Oprócz tych wymienionych działań Gmina Poraj ma również listę mniejszych projektów, realizacja których również uzależniona jest od środków z Brukseli. Brak realizacji inwestycji, spowodowany blokadą przez Rząd środków unijnych, wpływa niekorzystnie na rozwój Gminy Poraj, realizację oczekiwań Mieszkańców, a pośrednio obniżenie pozycji gminy w rankingach inwestycyjnych, jak choćby ten prowadzony przez „Wspólnotę”, przywołany jako przykład.

Należy mieć tylko nadzieję, że zmiany powyborcze przyniosą w rezultacie napływ wyczekiwanych finansów z Unii Europejskiej, z korzyścią dla Gminy Poraj i jej Mieszkańców.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie