Rodzicu, złóż wniosek o 500 plus do końca czerwca

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
29 czerwca 2023

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus na okres świadczeniowy 2023/2024. Nie wszyscy rodzice złożyli już wnioski, a warto się pospieszyć, bo złożenie wniosku po upływie czerwca, spowoduje utratę prawa do wyrównania za ten miesiąc. Wniosek o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Pierwsze wypłaty już trafiły do rodziców

Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus na nowy okres, pierwszą wypłatę świadczenia otrzymają do końca czerwca.

Jeśli wniosek o świadczenie został złożony w maju, wypłata zostanie zrealizowana do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli wniosek zostanie złożony w czerwcu, pieniądze na koncie z wyrównaniem od czerwca pojawią się do końca sierpnia.

Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku. W sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca br., świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek złoży w lipcu, to straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września.

Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Uwaga na błędy

Chociaż rodzice już nie pierwszy raz wnioskują o świadczenie wychowawcze 500 plus, to jednak nadal popełniają błędy. Niepoprawnie wypełniony wniosek trzeba zweryfikować, wyjaśnić, co znaczenie wydłuża czas załatwienia sprawy i może opóźnić wypłatę świadczenia. Najczęściej pojawiającym się błędem jest złożenie dwóch wniosków przez oboje rodziców na to samo dziecko. Warto przypomnieć, że świadczenie otrzyma tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wychowują dziecko wspólnie, wówczas 500 plus otrzyma ten rodzic, który złożył wniosek jako pierwszy. A jeśli rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje temu, z którym zamieszkuje dziecko. Rodzinne świadczenie wychowawcze może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wówczas środki dzielone są na dwie równie części i każdy z nich otrzyma po 250 zł.

Błędy zdarzają się też przy prawidłowym wpisaniu numeru PESEL dziecka, czy też numeru rachunku bankowego. Dlatego warto przed wysłaniem dokumentu sprawdzić wszystkie dane.

Świadczenie wychowawcze przysługuje, na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wniosek o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Szczegółowe informacje jak zainstalować i połączyć aplikację z kontem PUE znajdują się na stronie www.zus.pl/strona-glowna.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie