4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
4 czerwca 2023

Dziś przypada 34. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, których konsekwencją był upadek komunizmu. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w dniu 24 maja 2013 roku: Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

Ma on upamiętniać pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu, zniesionego w 1946 w następstwie sfałszowanego referendum ludowego. 4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji. Decyzja o ich przeprowadzeniu zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 proc. mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Wybory okazały się pogromem dla ówczesnej koalicji rządzącej i ogromnym zwycięstwem kandydatów "Solidarności", którzy już w pierwszej turze zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach puli 35 proc. Zdobyli także przewagę w reaktywowanym Senacie (wybory do Senatu były całkowicie wolne, a"Solidarność" zdobyła w nich 99 ze 100 mandatów senatorskich).

Ustanowienie dnia 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

M.P.13.490

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 24 maja 2013 r.
w sprawie ustanowienia dnia 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich

4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, zniesionego w 1946 r. w następstwie sfałszowanego referendum.

Było to symboliczne zwycięstwo kolejnych pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się ze zniewoleniem. Było to zwycięstwo "Solidarności", przeciwko której w grudniu 1981 r. władza wysłała czołgi, chcąc siłą złamać narodowego ducha wolności.

4 czerwca 1989 r. siłę zastąpiła kartka wyborcza. Wynik tego głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski - suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli, ogłasza dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

----

W wyborach do Senatu Region Częstochowski obejmował okręg nr 12. Do Senatu wybrani zostali: Andrzej Rozmarynowicz (OKP) i Andrzej Machalski (OKP). W wyborach do Sejmu RP Region Częstochowski obejmował Okręg nr 18. Do Sejmu wybrani zostali: Ryszard Gajewski (Polski Związek Katolicko – Społeczny), Marek Boral (PZPR), Janusz Błaszczyk (Stronnictwo Demokratyczne), Jacek Kasprzyk (PZPR), Jarosław Kapsa (bezpartyjny).

Materiały i foto: Kancelaria Sejm i Kancelaria Senat

Galeria

  • Powiększ zdjęcie