III Gminny Dzień Seniora

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
20 października 2017

W czwartek 12 października Gmina Poraj uczciła Międzynarodowy Dzień Seniora, który w tym roku został połączony z Międzynarodowym Dniem Białej Laski – świętem osób niewidomych i słabowidzących. Jak zwykle organizatorem tego przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera.

III Gminny Dzień Seniora

Fot.: arch. GOK

Uczestnicy III Gminnego Dnia Seniora w Poraju

Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, w którym tradycję traktuje się z wielkim szacunkiem, jest przestrzenią, gdzie seniorzy mają swoje wyjątkowe miejsce i spełniają szczególną rolę – w bardzo aktywny sposób współpracują zarówno na płaszczyźnie kulturalnej, jak i społecznej.

Licznie przybyłych do sali widowiskowo-kinowej „Bajka” gości przywitał kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji Andrzej Kozłowski.

- Gminny Dzień Seniora, jest naszym swoistym ukłonem, formą podziękowania i wyrażenia szacunku dla ludzi w „jesieni życia”, którzy angażują się w życie społeczno-kulturalne naszej Gminy. Międzynarodowy Dzień Białej Laski ma przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem lub uszkodzeniem wzroku, którzy chcą żyć tak, jak reszta społeczeństwa bez barier i ograniczeń. W dniu Waszego Święta pragniemy podziękować za to, że jesteście z nami, że aktywnie włączacie się w rozwój naszej Gminy. Jesteśmy wdzięczni za to, że tak licznie przybyliście na tę uroczystość - mówił kierownik Andrzej Kozłowski.

Tego wieczoru pod adresem zaproszonych gości, którzy wypełnili całą salę, padło wiele ciepłych słów i podziękowań.

- Chciałem wszystkim seniorom, a szczególnie tym obecnym na naszym święcie, podziękować za całokształt pracy na rzecz społeczności lokalnej. Wykazujecie Państwo aktywność, której wszyscy możemy się od Was uczyć. Wszyscy Państwo osobiście angażujecie się w wypełnianie społecznych funkcji, przejawiające się wszelakimi inicjatywami, działaniami i wrażliwością na potrzeby społeczne mieszkańców naszej Gminy. Państwa kreatywność oraz pomysłowość i twórcza inwencja, stały się silną opoką funkcjonowania Gminy, przyczyniając się do skuteczniejszego rozwiązywania żywotnych i najistotniejszych spraw dla całej naszej lokalnej społeczności - mówił wójt Łukasz Stachera, gospodarz spotkania.

Natomiast ksiądz prałat dr. Zdzisław Zgrzebny, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju, w piękny sposób ujął słowami jesień życia, w której Seniorzy pokazują, iż mają w sobie jeszcze wiele sił witalnych i nie wiek jest tutaj najważniejszy, lecz radość bycia razem. Pogratulował aktywności obecnym na spotkaniu Seniorom i życzył jednocześnie dalszych owocnie przeżywanych chwil w zdrowiu.

Na uroczystości wśród zaproszonych gości byli obecni m.in. wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, wicewójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pawłowski, skarbnik Gminy Poraj Jadwiga Zasik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Wągrowska-Kumor, kierownik GOPS Celina Giermala, kierownik ZEAS Anna Kukla, kierownik SPZOZ w Poraju dr Agnieszka Wójcik, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Poraju Ewelina Drzewiecka, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Myszkowie Genowefa Lasecka, wieloletnia działaczka na rzecz rozwoju Żarek Letniska dr Lidia Szczagiel, sołtysi Gminy Poraj.

Wśród dostojnych Seniorów gościliśmy przedstawicieli m.in.: Kół Gospodyń Wiejskich, Kół Terenowych PZERiI, Stowarzyszeń, Związku Niewidomych, Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska, Jurajskiej Kapeli Biesiadnej, Kapeli Biesiadnej z Choronia, Orkiestr Dętych z Choronia i Poraja, Zespołu „Szalona Piątka Plus”, Klubu Literacko-Historycznego „Pod Strofą”, Zespołu Wokalno-Instrumentalnego z Żarek Letniska, Związku Kombatantów, Związku Żołnierzy Polskich, Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Janusza Gniatkowskiego „Apasjonata”, Domu Pomocy Społecznej „Caritas”.

Osoby reprezentujące poszczególne środowiska seniorskie lub też współpracujące z nimi, otrzymały tego dnia z rąk władz Gminy i Powiatu dyplomy oraz kwiaty wykonane przez uczestników warsztatu artystycznego Centrum Integracji Społecznej w Poraju.

Gratulacje seniorom składali: wicestarosta Anna Socha-Korendo, wójt Łukasz Stachera, wicewójt Katarzyna Kaźmierczak i przewodniczący Rady Gminy Poraj Andrzej Pawłowski oraz dyrektor GOK w Poraju Magdalena Ryziuk-Wilk.

Specjalne wyróżnienia za twórcze zaangażowanie w rozwój kultury w Gminie Poraj i społeczne działanie na rzecz środowiska Seniorów otrzymali:

  • przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Myszkowie Genowefa Lasecka,
  • przewodnicząca KGW „Malwy” Halina Podlejska,
  • przewodnicząca KGW „Choronianki” Henryka Klimek,
  • przewodnicząca KGW „Kalina” - Kuźnica Stara Teodora Kostarczyk,
  • przewodnicząca KGW „Kalina” - Jastrząb Danuta Ryczek,
  • przewodnicząca KGW „Porajanki” Zdzisława Pluta,
  • przewodnicząca Klubu „Natalinki”- Masłońskie Irena Jędruszek,
  • przewodnicząca PZERiI Koła Terenowego w Choroniu Barbara Skóra,
  • prezes Koła Terenowego w Poraju Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących Henryka Celeban,
  • kierownik muzyczny Zespołu „Szalona Piątka Plus” Elżbieta Jatulewicz,
  • artystka, piosenkarka oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego Krystyna Maciejewska-Gniatkowska,
  • prezes Stowarzyszenia Miłośników Twórczości J.Gniatkowskiego „Apasjonata” Ewa Matuszczyk,
  • założycielka Teatru Letniskowego „U Hrabiny” Henryka Chołdyk,
  • prezes Stowarzyszenia „Marina Poraj” Urszula Grzywacz,
  • poetka z Żarek Letniska oraz pomysłodawca wieczorków poezji i muzyki organizowanych w Żarkach Letnisku Krystyna Bodnar-Miler,
  • dyr. Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Poraju Siostra Estera- Ewa Cegielska,
  • członkinie Grupy „Kolor” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju Barbara Dobosz-Szmida i Mirosława Romańska,
  • przewodniczący PZERiI Koła Terenowego w Poraju Andrzej Jasiulek,
  • przewodniczący PZERiI Koła Terenowego w Żarkach Letnisku Józef Zimoląg,
  • przewodniczący PZERiI Koła Terenowego w Jastrzębiu Zdzisław Broncel,
  • prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska im. Hrabiny Stefanii Raczyńskiej Ilona Mrowiec,
  • kierownik muzyczny Jurajskiej Kapeli Biesiadnej w Poraju i kompozytor Mirosław Podlejski,
  • złonkowie Kapeli Biesiadnej z Choronia Józef Ślusarz i Kazimierz Noszczyk,
  • prezes Orkiestry Dętej z Choronia Wiesław Duda,
  • prezes Orkiestry Dętej z Poraja Marek Salamoński,
  • kierownik Klubu Literacko-Historycznego „Pod Strofą” w Poraju Wiesław Popielak,
  • kierownik Zespołu Wokalno-Instrumentalnego z Żarek Letniska Ryszard Świerdza,
  • prezes honorowy Związku Kombatantów Józef Gajdzik,
  • prezes Związku Żołnierzy Polskich Grzegorz Sawicki,
  • współautor audiobooka „Porajskie Perełki” oraz osoba aktywnie uczestnicząca w tworzeniu Izby Pamięci Gminy Poraj Konrad Maszczyk,
  • akordeonista z Żarek Letniska aktywnie uczestniczący w życiu kulturalnym Gminy Zdzisław Zasuń,
  • osoba aktywnie uczestnicząca w tworzeniu Izby Pamięci Gminy Poraj Henryk Zimoński,
  • sołtys Kużnicy Starej Teresa Ociepka,
  • sołtys Choronia Edward Mizera,
  • sołtys Jastrzębia Edward Kuc,
  • sołtys Poraja Barbara Caban,
  • sołtys Dębowca Anna Ociepka,
  • sołtys Gęzyna Jan Podsiadlik.

Ponadto wszyscy zaproszeni goście otrzymali z rąk wicestarosty myszkowskiej Anny Sochy-Korendo pamiątkowe albumy powiatu myszkowskiego.

Uroczystości towarzyszył wernisaż obrazów wyszywanych metodą krzyżykową oraz ręcznie wyszywanych serwet autorstwa Elżbiety Miazio. Autorka zamiłowanie do haftu odziedziczyła po swojej babci i mamie, których prace są dla niej nadal inspiracją. Od niedawna swoje prace z sukcesami prezentuje w konkursie rękodzieła, m.in. podczas Folkloriady Jurajskiej.

III Gminny Dzień Seniora jak zawsze został wzbogacony przez atrakcyjny program artystyczny. W tym roku dla gości recital wykonał kwartet smyczkowy „Dolce Quartet”, złożony z absolwentek Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

Cztery przyjaciółki ze szkolnej ławki zdecydowały się by w 2010 roku rozpocząć wspólną, muzyczną przygodę w zespole. „Dolce Quartet” ma na swoim koncie m.in. wiele przesłuchań, w tym Makroregionalne Przesłuchania w Rybniku, liczne konkursy oraz koncerty. Pierwsze skrzypce w zespole gra porajanka Jolanta Marcisz, która po ukończeniu częstochowskiej szkoły przeniosła się do Łodzi, gdzie następnie ukończyła studia magisterskie w klasie wybitnego pedagoga prof. Łukasza Błaszczyka. W 2016 roku postanowiła kształcić się dalej, tym razem wybierając Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych. Drugie skrzypce to Magdalena Ryszko, która ukończyła studia muzykologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Martyna Susek (altówka), również absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, ukończyła studia w 2015 roku w zakresie muzyki klasycznej, jednak jest też mocno związana ze środowiskiem jazzowym. Na wiolonczeli zagrała Marta Kotaszewska, świeżo upieczona absolwentka Conservatorium Claudio Monteverdi w Balzano we Włoszech. 

Repertuar Quartetu jest bardzo zróżnicowany, znajdziemy w nim zarówno utwory klasyczne, jak i standardy jazzowe, muzykę filmową czy rozrywkową. W czwartkowy wieczór „Dolce Quartet” zaprezentował kilka bardzo znanych utworów ze specjalną dedykacją dla wszystkich seniorów.

III Gminny Dzień Seniora

Fot.: arch. GOK

„Dolce Quartet” wystąpił w niezwykłych aranżacjach znanych utworów muzycznych

- To był wspaniały recital, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękuję za tę doskonałą kompilację muzycznych nastrojów wyrażoną w tych przepięknych aranżacjach. To była dla nas ogromna przyjemność - mówiła dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk, dziękując „Dolce Quartet” za recital.

W tej części programu nie mogło zabraknąć również występów samych seniorów. Wiersze własnego autorstwa zaprezentowali miłośnicy poezji z Klubu „Pod strofą”: Wiesław Popielak, Stanisław Miszczyk, Krystyna Bodnar-Miler, Barbara Nowak oraz Anna Zagroba - członkowie Klubu Literacko-Historycznego „Pod Strofą” działającego przy GOK w Poraju, którzy tego dnia stworzyli program słowno-muzyczny wraz z gościnnym udziałem uczennic oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Poraju: Katarzyny Łabuś, Julii Kaźmierczak, Nikoli Sygut, Pauliny Jakubczak oraz Anny Górskej.

III Gminny Dzień Seniora

Fot.: arch. GOK

Program słowno-muzyczny zapraezentowali członkowie Klubu „Pod strofą” wraz z uczennicami oddziałów g imnazjalnych w Poraju

Znane przeboje dla wszystkich gości wyśpiewała także Kapela Biesiadna z Choronia. Kilkuletnia aktywność Kapeli skupia się na promowaniu swego repertuaru podczas występów artystycznych na różnych imprezach i uroczystościach na szczeblu gminnym oraz poza gminnym. Natomiast balladę ukraińską „Czaty” Adama Mickiewicza zadeklamował, jak zawsze niesamowity, Konrad Maszczyk z Poraja.

Zwieńczeniem tego miłego spotkania był słodki poczęstunek przygotowany dla wszystkich gości.

Podczas czwartkowego wieczoru Seniorzy pokazali, że są wciąż młodzi duchem, że ludzie w jesieni życia mogą i chcą być aktywni, kreatywni i nadal realizują swoje pasje. I właśnie za stworzenie możliwości do realizacji tych pasji dziękowała władzom Gminy założycielka Teatru letniskowego „U Hrabiny” Henryka Chołdyk.

Być może są tacy, którzy uważają, że na emeryturze powinno się wyłącznie odpoczywać, ale nie należą do nich porajscy seniorzy, którzy zamiast kapci i wygodnego fotela stawiają na aktywność. Kolejny Dzień Seniora w Poraju przeszedł już do historii, lecz już dziś mamy nadzieję, iż w przyszłym roku spotkamy się w dobrym zdrowiu w takim samym, a może jeszcze liczniejszym gronie.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie