Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Mieszkańcy okazali serce. Objęci pomocą wyrażają wdzięczność

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
24 lutego 2023

Dziś (24 lutego) mija pierwsza rocznica brutalnego ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Już od pierwszych dni wojny w Ukrainie, Mieszkańcy Gminy Poraj okazywali ogromne wsparcie dla uchodźców. Miejsca noclegowe, zebrane dary i gesty ludzkiej życzliwości, dominowały przez szereg miesięcy. Osoby, które zamieszkały w naszej gminie po ucieczce z objętego wojną kraju, wyrażają wdzięczność za okazaną pomoc i ludzką życzliwość.

24 lutego 2023 r. mija rok od brutalnego i budzącego grozę ataku Rosji na Ukrainę. Oczy całego demokratycznego świata zostały przed rokiem skierowane na Ukrainę oraz Polskę. Bowiem do Polski zaczęły uciekać uchodźcy z Ukrainy. Przede wszystkim kobiet i dzieci, a z czasem osób starszych.

Gmina Poraj stała się także jednym z punktów na mapie pomocy, gdzie przybywali obywatele Ukrainy. Najczęściej spotykając się z ogromną życzliwością, wsparciem, pomocą.

Władze Gminy Poraj i Mieszkańcy od samego początku wojny starali się objąć pomocą osoby, które przybyły do naszej gminy. Nie zabrakło wsparcia dla osób, które zdecydowały lub nie mogły wyjechać z Ukrainy.

„Dziś, w rocznicę wybuchu wojny, która trwa nadal, pragnę ogromnie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Przede wszystkim naszym mieszkańców, którzy włączyli się w pomoc. W pomoc finansową i rzeczową. Poprzez udzielenie schronienia uchodźcom w swoich domach, a także w organizację transportu osób od granicy. Różnych innych form wsparcia. Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, organizacjom pozarządowym, radnym i sołtysom za pracę na rzecz obsługi obywateli Ukrainy. Pomagaliśmy naszym gościom, chcącym wyrobić PESEL czy uzyskać niezbędne świadczenia. Dziękuję pracownikom, uczniom i rodzicom placówek oświatowych” – mówi Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj.

Ukraińskie dzieci i młodzież mogły od początku liczyć na organizację specjalnych zajęć, które miały ułatwiać integrację z nowym środowiskiem, ale też spotkanie z rodakami i wspólną zabawę, pozwalającą oderwać się choć na chwilę od myślenia o wojnie, konieczności ucieczki z kraju, opuszczenia własnego domu, rodziny i przyjaciół. A jednocześnie zorganizowane zajęcia dla dzieci ułatwiały ich opiekunom załatwianie w tym czasie formalności czy szukanie pracy.

Pomoc objęła m.in.:
- udzielanie wszelkich informacji związanych z formalnościami dotyczącymi legalizacji pobytu
- bezpłatna pomoc medyczna
- zakwaterowanie (pracownicy UG tworzyli bazę noclegową i pośredniczyli pomiędzy osobami oferującymi lokale, a potrzebującymi, informowali potrzebujących o innych miejscach zbiorowego zakwaterowania),
– pomoc rzeczowa, wydawanie darów pochodzących ze społecznych zbiórek oraz prowadzenie punktu wydawania odzieży, współpraca z innymi organizacjami niosącymi pomoc,
- pomoc materialna systemowa (informowanie o możliwości uzyskania wsparcia z innych instytucji, np.ZUS)
- formalności związane z uzyskaniem numeru PESEL,
– formalności związane z zapisaniem dzieci do szkół, przedszkoli, żłobków,
– praca (pracownicy kierowali zainteresowanych do Powiatowego Urzędu Pracy, a także pośredniczyli w wymianie ofert pomiędzy pracodawcami, a potencjalnymi pracownikami);
– pomoc w tłumaczeniach.

Większość z wymienionych działań trwa do dziś, poza zbiórkami pomocowymi. Do dnia dzisiejszego napływają kolejni uchodźcy, choć już nie tak liczni jak wcześniej.

Nie wszyscy pozostali na stałe w Gminie Poraj. Ale ci, którzy zatrzymali się u nas na dłużej mogli liczyć zarówno na formalne wsparcie oferowane dzięki decyzjom rządowym, jak i przygotowane przez nasze jednostki.

Spora grupa osób znalazła pracę, usamodzielniła się.

Osoby, którym udzielona została pomoc wyrażają wdzięczność za wsparcie dla swoich obywateli, zarówno w Ukrainie, jak i tych, którzy trafili do Gminy Poraj. Do Urzędu Gminy Poraj nieustannie napływają sygnały wdzięczności i podziękowania za okazaną pomoc i ludzką życzliwość.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie