Wystawa upamiętniająca malarstwo Zygmunta Makucha

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
18 maja 2017

W piątkowe popołudnie 12 maja w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju otwarto wystawę autorstwa rodzimego twórcy Zygmunta Makucha.

Wystawa upamiętniająca malarstwo Zygmunta Makucha

Fot.: arch. GOK Poraj

W Galerii SZtuki Współczesnej można oglądać prace lokalnego artysty malarza Zygmunta Makucha

Ekspozycja prezentuje w większości pejzaże, które były ulubionym tematem prac autora. Zygmunt Makuch od wielu lat był członkiem grupy plastyków dorosłych „KOLOR”, prężnie działającej przy GOK’u w Poraju. Piszemy o nim w czasie przeszłym, ponieważ w grudniu tego roku minie już pięć lat od jego śmierci.

Wystawę zainicjowała dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk.

Głos zabrała również sekretarz Gminy Poraj Maria Magdalena Gurbała, wyrażając własne odczucia po obejrzeniu prezentowanych obrazów: „Prace pana Zygmunta wnoszą spokój, ciszę i odprężenie, i tak też odbieram postać pana Makucha”.

Z wielką sympatią i wzruszeniem o artyście wypowiedziała się również Zofia Chwastek, instruktor i opiekun grupy „KOLOR”.

- Zygmunt to osoba, dla której malarstwo było całym życiem. Jak sam wspominał, malować zaczął w wieku pięciu lat, ciągle poszukiwał tematów i ciekawych miejsc, aby je móc uwiecznić na płótnie. Posiadał też dużą wiedzę o warsztacie, wymyślał własne techniki tworzenia, sam oprawiał swoje prace. Malarstwo nie miało dla niego tajemnic. Przebywając w naszej pracowni wnosił dużo ciepła i humoru, stwarzał twórczą atmosferę. Chętnie dzielił się doświadczeniem z młodszymi twórcami – wspominała Zofia Chwastek.

Stanisław Miszczyk, przyjaciel Zygmunta Makucha, zainspirowany wystawą, napisał wiersz, który w jego imieniu zaprezentował Wiesław Popielak z Klubu Literackiego „Pod Strofą”.

Nie zabrakło również chwili wzruszenia przy projekcji filmu przybliżającego sylwetkę artysty, nakręconego przed kilkoma laty przez młodzież, w ramach realizowanego przez GOK programu „Równać Szanse”.

Swoimi wspomnieniami o wieloletniej znajomości z Zygmuntem Makuchem podzielił się również Konrad Maszczyk, a wernisaż swoją muzyką umilał Mirosław Podlejski – również znajomy pana Zygmunta.

Na wernisaż, oprócz rodziny, przybyło liczne grono przyjaciół, znajomych, mieszkańców Poraja, a wśród nich m.in.: Andrzej Ludwikowski – radny Gminy Poraj oraz Justyna Krauze-Cieślińska – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku.

- Podsumowując dzisiejsze spotkanie życzę Państwu i sobie, by każdy z nas przeżył swoje życie tak pięknie jak Zygmunt Makuch, który jako człowiek i artysta pozostał w pamięci wielu ludzi, a jego obrazy zdobią wnętrza licznych domów, nie tylko w Gminie Poraj, ale również poza granicami naszego kraju. Artyści, a zwłaszcza malarze, mają ten przywilej, że dzięki swojej pasji, twórczości pozostawiają po sobie trwały ślad w postaci obrazów, i dzięki nim pozostają w pamięci na długie lata. Pan Zygmunt był społecznikiem, ogromnie angażował się w życie kulturalne naszej Gminy, a zwłaszcza tutejszego Ośrodka Kultury i za to zaangażowanie chcieliśmy mu podziękować również tą wystawą. O takich osobach GOK nigdy nie zapomni, bo to dzięki nim możemy działać już 40 lat. Właśnie w tym roku, obchodząc jubileusz naszej działalności, w szczególny sposób chcemy wyróżniać osoby niezwykle oddane działaniom na rzecz rozwoju kultury w naszej Gminie – mówiła dyrektor GOK, Magdalena Ryziuk-Wilk.

Wystawę można oglądać do 2 czerwca b.r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Poraju. Serdecznie zapraszamy.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie