Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - wolontariat ozdrowieńców

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
9 grudnia 2020

Ostatnie tygodnie działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pokazały, że w sytuacjach trudnych Polacy są gotowi nieść pomoc innym. – Dlatego z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy zdecydowaliśmy się na rozszerzenie SKWS o tzw. wolontariat ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą bezpiecznie pomagać np. mieszkańcom domów pomocy społecznej – mówi minister rodziny i polityki społecznej.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej to przede wszystkim dedykowana infolinia (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze mogą zgłosić zapotrzebowanie na pomoc – np. w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, a ostatnio także w załatwieniu różnych spraw online.

Zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło już 15 tys. seniorów.

Z kolei ci, którzy chcą włączyć się w działania SKWS, mogą się zgłosić za pomocą strony internetowej www.wspierajseniora.pl. Można to też zrobić osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Chęć niesienia pomocy zadeklarowało już ponad 10 tys. wolontariuszy, a także ponad 150 organizacji młodzieżowych.

Idziemy o krok dalej

Pomagać można na wielu obszarach, m.in. poprzez oddawanie osocza przez ozdrowieńców. Dzięki temu można skuteczniej leczyć innych chorych. 

Doświadczenia ostatnich tygodni działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów sprawiły, że zdecydowano się uruchomić kolejne działanie w jego ramach – wolontariat ozdrowieńców.

Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą bezpiecznie pomagać innym, np. mieszkańcom domów pomocy społecznej. To piękna i niezwykle cenna dzisiaj postawa solidarności społecznej, wrażliwości na drugiego człowieka – mówi minister rodziny i polityki społecznej.

Kim jest ozdrowieniec?

Ozdrowieńcem jest osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (mogła przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) i która po zakończonej izolacji nie wykazuje objawów zakażenia. Ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej.

W jaki sposób zgłosić chęć pomocy?

Osoba chętna do świadczenia wolontariatu w konkretnym domu pomocy społecznej wypełnia formularz zgłoszeniowy na stronie www.wspierajseniora.pl, który jest przekazywany systemem CAS do danego domu pomocy społecznej.

Co ważne, wolontariusz w formularzu zgłoszeniowym deklaruje fakt bycia ozdrowieńcem, czyli przebycia zakażenia COVID-19.

Jakie mogą być formy pomocy świadczonej przez wolontariuszy w domach pomocy społecznej?

• rozmowy z mieszkańcami domów pomocy społecznej
• podawanie posiłków • organizowanie zajęć dla mieszkańców
• wsparcie pracowników w opiece nad mieszkańcami
• zajęcia/czynności porządkowe
• inne (w zależności m. in. od posiadanych kwalifikacji).

Wolontariusz wypełniając formularz zgłoszeniowy określa już na wstępie rodzaj pomocy, którą deklaruje świadczyć.

Dyrektor domu pomocy społecznej bądź osoba przez niego wyznaczona odbiera w systemie CAS zgłoszenie wolontariusza i nawiązuje z nim kontakt. Następnie dyrektor placówki zawiera z wolontariuszem ozdrowieńcem umowę regulującą wzajemne prawa i obowiązki.

Nie mam wątpliwości, że Polacy potrafią być solidarni. Gorąco zachęcam tych, którzy przeszli zakażenie, do dołączenia do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Wasze wsparcie jest bardzo cenne. Bądźmy razem w tym trudnym czasie – zachęca minister.

Informacja Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie