Dni Gminy Poraj za nami. Sobota z gwiazdami
Tegoroczne Dni Gminy Poraj tradycyjnie już trwały trzy dni. Od piątkowego poranka aż do niedzielnego wieczoru na wszystkich czekały liczne atrakcje muzyczne i sportowe, występy artystyczne i rozrywkowe, a także gry i zabawy dla dzieci. Od soboty kluczowe wydarzenia tegorocznego święta przeniosły się do OSWiR w Jastrzębiu.
Fot.: Jolanta Lisowska, UG Poraj
Sobotnią część Dni Gminy Poraj uświetnił m.in. koncert zespołu „Zakopower”
W sobotę ciężar wszystkich wydarzeń w ramach Dni Gminy Poraj przyjął na siebie Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu, gdzie Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju przygotował kolejne dni naszego święta. Na scenie plenerowej zaprezentowały się same gwiazdy. Imprezę poprowadził Dariusz Niebudek.
Występy zainaugurowali wychowankowie Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Wśród wykonawców znaleźli się: Maciej Zawadzki, Mateusz Pasek, Bartłomiej Nawara, Katarzyna Ząbkiewicz, Katarzyna Łabuś, a także Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, Zespół „Plus Minus” oraz Jurajska Kapela Biesiadna z Poraja.
Zaraz po nich, tuż po wspaniale zakończonym meczu polskiej reprezentacji piłki nożnej ze Szwajcarią w ramach Euro2016, na scenie pojawili się uczniowie Częstochowskiej Szkoły Tańca „Dobrowolscy”. Młodzi tancerze zaprezentowali tańce towarzyskie z całego świata, m.in. sambę, rumbę, cha chę.
Następnie sceną zawładnął zespół wokalny „Szalona Piątka Plus”, który jak zawsze rewelacyjnie wykonał znane wszystkim utwory muzyczne, chętnie nucone przez zgromadzonych widzów.
Kolejnym, tym razem rozrywkowym gwoździem programu, był Kabaret Cezary Żak i Artur Barciś. Aktorzy znani z popularnych polskich seriali (m.in. „Ranczo” oraz „Miodowe lata”) zachwycili publiczność piosenkami, dialogami oraz skeczami opartymi na tekstach polskich satyryków, jak również wziętych wprost z otaczającej nas rzeczywistości. Zaskakującą niespodzianką okazał się wspólny występ Artura Barcisia z nietypowym partnerem – wójtem Łukaszem Stacherą, w piosence łamiącej język, pt. „Dykcja”. Aktor muzycznie wytłumaczył widzom, jak ważna jest dbałość o poprawną polszczyznę: „To jest wyraz troski w spółgłoski. O ojczysty język polski. Mozolna musztra słów, by język zdrów bezbłędnie moje słowa zniósł...”. Równie rewelacyjnie poradził sobie wójt Stachera, który wzorowo wybrnął z opresji językowej, bezbłędnie powtarzając, wciąż coraz szybciej, refren: „treść, Sierpc, sierść”.
Po rozrywce przyszedł czas na muzykę. W koncertach wystąpiła Sylwia Majchrzak oraz finalistka programu „The Voice of Poland” Ana Andrzejewska. Następnie na scenę wyszła gwiazda wieczoru: zespół „Bayer Full” - najpopularniejszy zespół disco polo w naszym kraju. Wszyscy bardzo dobrze znają ich przeboje, bez których nie odbędzie się żadna zabawa taneczna, czy też wesele. „Blondyneczka”, „Majteczki w kropeczki”, „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”, czy „Serca dwa”. To właśnie te hity rozbrzmiały w sobotni wieczór nad Zalewem Porajskim.
Po występie gwiazdy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Zgaduj zgadula, ile kasy zawiera szklana kula”, ogłoszonego przez Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, polegający na oszacowaniu kwoty 5-groszówek umieszczonych w wielkim szklanym słoju. Najbliżej właściwej kwoty, czyli 265,75 zł był mieszkaniec Choronia, który wytypował 255 zł. W nagrodę otrzymał od prezes MBS w Myszkowie Zofii Jakubczyk oraz wójta Łukasza Stachery telewizor Sharp 43’’.
Po konkursie oraz hymnie wszystkich polskich kibiców, odśpiewanym przez Darka Niebudka i wójta Łukasza Stacherę, na scenie zawitała kolejna gwiazda wieczoru, zespół „Zakopower”. W półtoragodzinnym programie muzycy z Sebastianem Karpiel-Bułecką na czele zabrali widzów w niesamowitą muzyczną podróż po brzmieniach Podhala połączonych z klasycznymi klimatami. Wspaniały, energetyczny koncert zakończył się aż dwoma bisami.
Sobotnie występy zakończył zespół „Set The Point”, który muzycznie pożegnał publiczność.
Podobnie jak dzień wcześniej, po każdym zakończonym występie wszyscy wykonawcy otrzymywali statuetki Przyjaciela Gminy Poraj. Ten niespodziewany i wzruszający zwyczaj był bardzo miło przyjmowany przez wszystkich artystów, którzy obiecywali powrót na naszą scenę.
Części artystycznej towarzyszyły liczne stoiska gastronomiczne, atrakcje dla dzieci oraz wesołe miasteczko „Franko” z Czech.