Otwarcie placówek. Za nami dzień pierwszy

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
26 maja 2020

W poniedziałek, 25 maja zostały otwarte żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe, dla których organem prowadzącym jest Gmina Poraj. W szkołach podstawowych obecnych było 12 uczniów (w tym 2 na konsultacjach), 7 przedszkolaków i 6 dzieci w żłobkach.Ci, których rodzice wyrazili uprzednio taka wolę, np. ze względu na sytuację rodzinną czy konieczność powrotu do pracy, przy braku możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi. Dyrektorzy placówek z pomocą Urzędu musieli zadbać o bezpieczeństwo uczniów i swojej kadry. 

Do szkół podstawowych wrócili nieliczni uczniowie klas 1-3 oraz najmłodsi mieszkańcy naszej gminy, czyli przedszkolaki i żłobkowicze. Ci, których rodzice wyrazili uprzednio taka wolę, np. ze względu na sytuację rodzinną czy konieczność powrotu do pracy, przy braku możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi.

Szczegółowe dane, przekazane przez Annę Sochę-Korendo, kierownik ZEAS w Poraju, obrazuje tabela. Sytuacja w poniedziałek wyglądała następująco:

otwarcie szkół gmina poraj 

Szegółowe zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczące szkół, zostały wydane przed dziesięcioma dniami. Podstawowe zasady to: w jednej grupie może być maksymalnie 12 osób, na jedną osobę muszą przypadać minimum 4 mkw., kadra musi pamiętać o częstym wietrzeniu sal i pomieszczeń. W większości przypadków lekcje będą prowadzone nadal wyłącznie zdalnie, a w szkole będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Dyrektor każdej szkoły jest zobowiązany zapewnić środki dezynfekcyjne i artykuły ochrony osobistej. W szkole zostały usunięte elementy dekoracyjne, wszystkie zbędne ławki czy pokrycia podłóg. Wyznaczono specjalne strefy, które zostały przeznaczone do pozostawienia i odbierania dziecka. Ma być mierzona temperatura osób, które wchodzą na teren szkoły. Pomieszczenia i sale lekcyjne będą dezynfekowane na bieżąco. Odbywać się będą także konsultacje dla uczniów klas ósmych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie