Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
2 maja 2016

„...I nigdy nie będziesz biała,
i nigdy nie będziesz czerwona,
zostaniesz biało-czerwona
jak wielka zorza szalona...”

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Senat RP w uchwale z dnia 12.02.2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja jest obchodzony również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

 

Wytyczne wyglądu oraz sposobu eksponowania flagi narodowej:

  1. Flaga Polski składa się z dwóch równoległych pasów tej samej szerokości ułożonych poziomo (białego i czerwonego).
  2. Stosunek boków flagi w orientacji poziomej wynosi 5:8.
  3. W przypadku ekspozycji pionowej pas biały musi znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
  4. Flaga musi być czysta, nie może być pomięta ani postrzępiona.
  5. Flaga nigdy nie powinna dotykać masztu przy podstawie ani podłogi przypadku ekspozycji wewnętrznej.
  6. W przypadku eksponowania większej ilości flag (zgodnie z zasadami heraldyki) pierwszeństwo ma zawsze flaga gospodarza. Pozostałe zaś flagi, na przykład unijna, powinny być eksponowane po lewej stronie flagi biało-czerwonej. Zasada ta ma korzenie w tradycji rycerskiej, zgodnie z którą na tarczy z herbem stroną ważniejszą była część prawa patrząc z punktu trzymającego ją rycerza.
  7. Flaga biało-czerwona powinna być w określonych miejscach eksponowana również z flagą unijną, np. w portach morskich i lotniczych oraz na wszystkich innych granicach Polski, które pełnią jednocześnie funkcję granic Unii Europejskiej.
  8. W przypadku eksponowania flagi biało-czerwonej w towarzystwie innych drzewce bądź maszty na których są wywieszane powinny mieć tę samą długość oraz mieć identyczne wymiary.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie