Choroń bliski sercu

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
25 kwietnia 2016

W poniedziałek 11 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Choroniu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Choroń – miejsce bliskie sercu”. Wszyscy uczniowie zjednoczyli się w akcji, dzięki której powstały piękne pamiątki związane z ich wsią, a uczestnicy poznali i docenili wartość własnych korzeni.

uroczyste spotkanie podsumowujące projekt Choroń - miejsce bliskie sercu

FOTO: Andrzej Kozłowski

Uroczyste spotkanie podsumowujące projekt „Choroń – miejsce bliskie sercu”

Projekt edukacyjny wystartował w szkole w lutym br. W jego ramach uczniowie musieli wykonać z kartonu projekt przestrzenny swojego domu oraz podwórka. Wszystkie zgromadzone domki wykorzystano do budowy wielkiej, kolorowej makiety wsi Choroń. To było tylko pierwsze z zadań, z którym wychowankowie szkoły musieli się zmierzyć. Kolejnym wyzwaniem było przygotowanie, już w ramach wspólnej pracy w klasach, miniaturki jednego z obiektów publicznych naszej wsi, bez której mapa Choronia nie byłaby pełna. Budynek szkoły, kościół, remiza OSP, Dom Ludowy, karczmisko, Aleja Lipowa, czy kaplica św. Floriana to miejsca na stałe wpisane w pamięć każdego choronianina. I właśnie te obiekty musiały także znaleźć się na makiecie. W prace plastyczne zaangażowali się zarówno uczniowie i nauczyciele, jak również rodzice, dziadkowie i okoliczni mieszkańcy. To właśnie dzięki nim dzieciaki zdobyły także mnóstwo pięknych zdjęć Choronia, nawet tych sprzed kilkudziesięciu lat, które stworzyły wyjątkową galerię zatytułowaną ,,Choroń w kalejdoskopie czasu”.

choroń - miejsce bliskie sercu

FOTO: Andrzej Kozłowski

Podczas spotkania nie zabrakło ważnych dla miejscowości gości, między innymi wójta Łukasza Stachery

Podsumowaniem całego projektu było uroczyste poniedziałkowe spotkanie, podczas którego wszyscy mogli podziwiać owoce ciężkiej, ale wyjątkowo twórczej pracy naszych uczniów i mieszkańców. Na spotkanie zostali zaproszeni ważni goście naszej wspólnoty, między innymi wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, Sołtys i zarazem Radny Edward Mizera, Radny Gminy Poraj Andrzej Pawłowski, Sołtys Dębowca Anna Ociepka, a także Kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Anna Kukla. Niezwykle istotne miejsce w całym projekcie zajęły organizacje działające na terenie wsi. Zaproszono więc przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroniu, Koła Gospodyń Wiejskich, Orkiestry Dętej, Koła Emerytów i Rencistów, a także Wspólnoty Małych Sióstr i Braci od Baranka. Nad całym projektem oraz spotkaniem czuwała dyrektor szkoły Dorota Mizera.

prezentacja multimedialna Choroń - miejsce bliskie sercu

FOTO: Andrzej Kozłowski

Prezentacja multimedialna „Choroń – miejsce bliskie sercu”

Podczas spotkania goście obejrzeli specjalnie przygotowaną na tę okazję prezentację multimedialną ,,Choroń widziany okiem obiektywu” oraz film ,,Choroń – miejsce bliskie sercu”. Uczniowie zaprezentowali zebrane przez siebie wiadomości o miejscowości, a także przedstawili wspaniałą makietę, która na wszystkich zrobiła ogromne wrażenie. Zgromadzeni wysłuchali piosenek dedykowanych temu wyjątkowemu zebraniu. Ponadto wszyscy uczestnicy poznali organizacje działające na terenie Choronia, ich cele oraz realizowane zadania, a także dokonania i osiągnięcia. Rozstrzygnięto także Szkolny Konkurs Literacki „Legenda o Choroniu”. Ze zwycięskimi pracami zapoznali zgromadzonych laureaci konkursu, a zarazem autorzy najciekawszych i najoryginalniejszych legend: Maja Popielak (kl. III), Dominika Gacek (kl. VI) i Wojciech Mrowiec (kl. III).

Wójt Łukasz Stachera uzupełnia makietę wsi Choroń

FOTO: Andrzej Kozłowski

Wójt Łukasz Stachera uzupełnia makietę Choronia o kluczowe obiekty wsi

Jako atrakcję specjalną, zebrani goście mieli do wykonania nie lada zadanie. Wójt, sołtys, siostry oraz przedstawiciele wszystkich zaproszonych organizacji musieli ustawić w odpowiednim miejscu makiety główne obiekty wsi. Polecenie to wcale nie okazało się takie łatwe do wykonania, ale po chwili konsternacji wspólnymi siłami wszyscy świetnie sobie poradzili.

Na zakończenie imprezy Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera wyraził zachwyt tak wspaniałym projektem i dodał, że docenia właśnie te działania, które służą jednoczeniu społeczności lokalnej. Po tych słowach wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie podziwiano zbiorową wystawę, w skład której weszły: makieta Choronia, galeria zdjęć, plakaty edukacyjne, a także prace konkursowe ,,Legendy o Choroniu”.

wystawa Choroń w kalejdoskopie czasu

FOTO: Andrzej Kozłowski

Wystawa fotografii „Choroń w kalejdoskopie czasu”

Dzięki realizacji projektu uczniowie zdobyli cenne informacje dotyczące własnego miejsca zamieszkania i społeczności lokalnej. Rozbudzili swoje zainteresowania dotyczące regionu, w którym żyją, uczą się i bawią. Uświadomili sobie także, jak ważne w życiu człowieka jest miejsce, w którym mieszkamy, a odpowiedzialność za wspólną przestrzeń spoczywa na każdym mieszkańcu.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie