Wybory do Sejmu i Senatu - jak oddać głos ważny

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
12 października 2019

Już jutro 13 października 2019 roku zadecydujemy w wyborach o tym, kto zasiądzie w Sejmie i Senacie. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pozwolą Państwu prawidłowo zagłosować: w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze, kto i gdzie może oddać głos.

Zasady głosowania

W komisji dostaniemy dwie karty do głosowania. Ich odbiór trzeba potwierdzić podpisem w spisie wyborców, a każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej. Głosujemy stawiając w polu przy nazwisku znak „ X” (lub inny znak, będący przecięciem się dwóch linii). Wskazujemy 1 osobę w wyborach do Sejmu i 1 osobę w wyborach do Senatu. Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów - ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego, może też mieć znak graficzny komitetu.Znak "X" (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) stawiamy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Znak "X" postawiony przy kolejnych kandydatach na więcej niż jednej liście albo jego brak, oznacza, że głos będzie nieważny. Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata bądź kandydatki na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu. Znak "X" należy postawić przy nazwisku kandydata, na którego chcemy głosować. Podobnie jak w przypadku głosowania na posłów postawienie więcej niż jednego "X" lub niepostawienie go oznacza, że głos jest nieważny. Informacje, w jaki sposób oddać głos, można znaleźć na dole karty do głosowania. Mieszkańcy Gminy Poraj mogą wybierać spośród 83 kandydatów na posłów z 6 list komitetów wyborczych oraz spośród 4 kandydatów do Senatu RP.  Lokale wyborcze w gminie Poraj, tak jak całym kraju, otwarte będą od godziny 7.00 rano. Wybory potrwają do 21.00, gdy lokalne wyborcze zostaną zamknięte, urny zapieczętowane, a następnie rozpocznie się przeliczanie głosów.

Sejm

Okręg w wyborach do Sejmu (nr 28) obejmuje część województwa śląskiego obejmująca obszary powiatów: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski oraz miasta na prawach powiatu: Częstochowa. Wszystkie oddane głosy zadecydują o podziale 7 mandatów. Głosując na kandydata na posła, głosujemy również na listę, z której kandyduje. W podziale mandatów między komitety wyborcze zastosowanie znajduje metoda D’Hondta (ilorazy wyborcze). O tym, którzy kandydaci z komitetu (listy) otrzymają mandat z puli, która przypadła w związku z sumą głosów oddanych na wszystkich kandydatów, decyduje z kolei liczba głosów, które zostały oddane na nich.

Senat

Z kolei w przypadku wyborów do Senatu teren Polski podzielono na jednomandatowe okręgi wyborcze, co oznacza, że w każdym okręgu senatorem zostanie ta osoba, która otrzyma największą liczbę głosów spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów. Okręg obejmuje obszary powiatów: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, gdzie wybierany jest 1 kandydat.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie