Gmina Poraj
Zmarł Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, juror Festiwalu Gniatkowskiego
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kazimierza Kowalskiego, śpiewaka operowego i estradowego, solisty oraz wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi. Znanego prezentera radiowego i telewizyjnego. Kazimierz Kowalski, zauroczony Gminą Poraj i talentem Janusza Gniatkowskiego, gościł w Poraju w 2017 roku, zasiadając w jury Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego.
Kazimierz Kowalski urodził się 30 lipca 1951 roku. Polski śpiewak operowy (bas), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. Prezenter radiowy i telewizyjny.
Ojcem Kazimierza był Wiesław Wierusz-Kowalski, aktor występujący na w łódzkich teatrach. Ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka). W 1976 (na V roku studiów) wystąpił w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zajął najwyższą trzecią nagrodę (nagrody 1 i 2 wówczas nie przyznano). W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w "Sprzedanej narzeczonej" Smetany.
W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Doprowadził wtedy do transmisji telewizyjnej na żywo, na cały świat, opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Dał się poznać jako dobry organizator, gdyż Teatr Wielki w Łodzi, za jego dyrektorowania, był jedną z nielicznych placówek teatralnych w ówczesnej Polsce przynoszących dochody.
W 1998 z jego inicjatywy powstał również Festiwal Operowo-Operetkowy działający w oparciu o nowo otwarty Teatr Letni w Ciechocinku, przez prasę festiwal bywa opisywany jako jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń lata. Występował w programach telewizyjnych m.in.: "Dobry wieczór, tu Łódź" lub "Kazimierz Kowalski zaprasza" (TVP1).
Od 2000 r. prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów.
Był pomysłodawcą i prowadzącym, od 1997 r., Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku.
Twórca Polskiej Opery Kameralnej.
Od grudnia 2005 do listopada 2008, ponownie był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. W styczniu 2016 startował w konkursie na nowego dyrektora Opery Bałtyckiej.
Wydał 10 płyt.
Nagrody i odznaczenia:
1985 – Dyplom MSZ za wybitne zasługi w propagowaniu i upowszechnianiu polskiej kultury za granicą.
2000 – tytuł Najsławniejszego Polaka 1999 Roku przyznany w plebiscycie słuchaczy PR.
2001 – Odznaczenie Za Zasługi dla Miasta Łodzi.
2002 – Złoty Krzyż Zasługi.
2006 – Brązowy Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.