Gmina Poraj

„Opowiedz mi… Historie Gminy Poraj”

22 lutego 2021

Każda miejscowość, każda rodzina, każdy dom mają swoją historię. Tych historii jest wiele. Często uciekają z pamięci, zacierają się, a osób, które je jeszcze pamiętają, często już nie ma wśród nas. Dlatego warto poświęcić chwilę, by spisać je, gdy jest to jeszcze możliwe… O to zabiegają wszyscy, którym historia naszej okolicy jest bliska sercu. To właśnie oni stworzyli kolejną część wydawnictwa „Opowiedz mi… Historie Gminy Poraj”, którego premiera wydawnicza miała miejsce w piątek 19 lutego w kinie „Bajka” w Poraju.

Spotkanie autorów i twórców  Fot.: Grzegorz Bojanek

Album:

Po raz kolejny w Gminie Poraj udało się zrealizować historyczny projekt mający za zadanie zachować pamięć o naszym regionie. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „ASPERA”, korzystającz dofinansowania w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Centrum Inicjatyw Lokalnych, po raz kolejny zrealizowało grant „Historie Gminy Poraj”. W ramach dofinansowania powstała druga część pięknie wydanego albumu, który na swych kartach uwiecznia wspomnienia mieszkańców Gminy Poraj.

Z książki dowiemy się między innymi, w którym roku na mapach pojawia się Osiedle Poraj, jak przebiegał Trakt Krakowski, a także co pozostawili po sobie niemieccy urzędnicy w jednym z porajskich domów. Przeczytamy tam, kim byli Wyrwa, Sosna, Ponury, Cyprys i Muś, czym zasłynął „Krwawy Julek” oraz kto służył w polskim Dywizjonie Bombowym 300, który powstał w Wielkiej Brytanii. Odkryjemy również, co łączy Choroń z rumuńską Bukowiną, co znajduje się u źródeł Ordonki, a nawet kto wybudował obecny budynek Poczty w Poraju i jak rozwijał się sport na naszych terenach.

Autorami tekstów są prawdziwi pasjonaci lokalnych dziejów, tj. Jerzy Maszczyk, Waldemar Duda, Barbara Szymczyk, Maria Bojanek, Karol Prauza, Wiktoria Maszczyk, Aneta Hyra-Górecka, Ewelina Cywińska-Kret, Jakub Barczyk, Dagmara Superson-Kosztyła, Michał Dowhyluk, Władysław Rosikoń, oraz Antoni Rosikoń. Opiekę redakcyjną nad książką objęli Anna Podsiadlik oraz spiritus movens całego przedsięwzięcia Jerzy Maszczyk i radna Ewa Masłoń. Nad projektem graficznym i składem czuwała po raz kolejny Jolanta Lisowska.

Całość prezentuje się pięknie i autentycznie zachęca do lektury. Obok fascynujących historii i ciekawostek z terenu Gminy Poraj, na łamach albumu można podziwiać piękne, stare rodzinne fotografie oraz skany dokumentów, zachowane w pierwotnym stanie tak, by w całości oddać prawdziwego ducha przeszłości. Wszystko to razem złożone w stylowej formie graficznej robi naprawdę ogromne wrażenie.

Spotkanie autorów i twórców  Fot.: Grzegorz Bojanek

Spotkanie:

Ze względu na trudną sytuację panującą w kraju oraz liczne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa organizatorzy nie mogli przygotować tradycyjnego spotkania z udziałem publiczności promującego projekt. Zamiast tego w piątek 19 lutego o godz. 17.00 w porajskim kinie „Bajka”, z zachowaniem wszelkich zasad epidemiologicznych, odbyło się kameralne spotkanie z autorami tekstów, którzy w skromnym gronie podzielili się swoimi wspomnieniami oraz historiami opowiedzianymi w książce.
 

 
Film autorstwa Grzegorza Bojanka promujący wydawnictwo można obejrzeć tutaj

 
Jak podkreślała podczas piątkowego spotkania wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak: „Historię tworzą ludzie i to oni są najważniejsi w tej książce. Książce, która stara się utrwalić to, co przemija, a przemija szybko. Dlatego tak ważna jest Wasza praca i dokonania, by utrwalić to, co jeszcze się da, by nie uciekło z pamięci i pozostało z nami na zawsze. Dziękuję za Wasz trud, wysiłek i chęci stworzenia kolejnej już części naszej gminnej historii”.

Z kolei prowadząca spotkanie radna Ewa Masłoń dodała: „Nadal zachęcam wszystkich, zwłaszcza młode pokolenie, do tego, by szukać w domu, piwnicy i na strychu u swoich dziadków, krewnych czy starszych znajomych ciekawych zdjęć i dokumentów, aby spisać ich wspomnienia i relacje. Tylko tak zapewnimy im nieśmiertelność. To prawdziwy sukces, że do grona naszych autorów dołączają kolejne osoby, również te młode, które dzielą się wspaniałymi historiami, ratując je od zapomnienia. Razem przekażemy przyszłym pokoleniom to, co pamiętają nasi bliscy”.

Przesłanie albumu idealnie odzwierciedla jedna z autorek, Dagmara Superson-Kosztyła: „Wiele jest historii, które słyszymy w naszych rodzinach od dzieciństwa. Niestety, jako dzieci nie przywiązujemy do nich dużej wagi. Doceniamy dopiero te historie już jako dorośli, a wtedy często jest zbyt późno, żeby się w nie zagłębić, a osób, które pamiętały szczegóły już wśród nas nie ma. Zostają tylko strzępki informacji, kawałki puzzli, które próbujemy złożyć w całość...”

Dlatego stale liczymy, że w przyszłości jeszcze nie raz uda nam się wspólnie ocalić od zapomnienia historie czasów minionych oraz wspomnienia o ludziach i wydarzeniach z naszego terenu. 

Spotkanie autorów i twórców  Fot.: Grzegorz Bojanek

 


Od jutra, tj. od wtorku 23 lutego 2021 r., bezpłatne egzemplarze książki
„Opowiedz mi… Historie Gminy Poraj” będą dostępne
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju.
Uwaga: ilość egzemplarzy przygotowanych do rozdania jest mocno ograniczona!
Do pierwszych 10 książek wydawca dołączył również gratisowo płytę CD
„Talenty Powiatu Myszkowskiego 2020”.
Zapraszamy po odbiór!

Poniżej znajduje się również elektroniczna wersja albumu do pobrania.
Życzymy miłej lektury! 


 

Album wydano w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie”
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
i Centrum Inicjatyw Lokalnych

Wartość dofinansowania: 5 150 zł
Wkład własny finansowy: 300 zł

 

 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie