Aktualna sytuacja w Gminie Poraj

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
20 kwietnia 2017

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, obfitymi opadami śniegu oraz silnym wiatrem, które zaskoczyły nas we wtorek, na terenie niemal całej Gminy Poraj nadal występują utrudnienia na drogach oraz miejscowe braki prądu.

Opady mokrego śniegu, utrudnienia na drogach i zerwane sieci energetyczne w Gminie Poraj

Fot.: Jolanta Lisowska, UG Poraj

Najwięcej powalonych drzew, które uszkodziły sieci energetyczne, znajduje się w Żarkach Letnisku

Od wtorku 18 kwietnia, od późnych godzin wieczornych i nocnych, wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Poraj zaczęły przyjmować zgłoszenia o miejscowych awariach i rozpoczęły służbę. W sumie 6 jednostek stale jeździ i aktywnie walczy ze skutkami załamania pogody. Strażacy usuwają połamane gałęzie i powalone drzewa, by udrożnić przejazd na wszystkich drogach, zarówno gminnych, gruntowych, jak i powiatowych, a nawet wojewódzkich. Reagują na wszystkie doniesienia o zagrażających ludziom lub budynkom zwisających konarach i złamanych drzewach. W zakresie ich działań nie ma możliwości usuwania gałęzi wiszących na liniach energetycznych, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo występowania w nich niebezpiecznego napięcia. Takimi usterkami muszą się zająć specjaliści energetycy.

Dokładne raporty z działań odpowiednich służb komunalnych i porządkowych przekazali w wójtowi Łukaszowi Stacherze właściwi kierownicy podczas wczorajszej narady Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. O jej wynikach można przeczytać tutaj.

Na chwilę obecną sytuacja powoli się normuje. Z każdą godziną coraz więcej domostw ma przywracane dostawy prądu.

Zgodnie z Komunikatem Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz informacją TAURON Dystrybucja S.A. na dzień 20 kwietnia 2017 r. godz. 6.00 w Powiecie Myszkowskim 43 stacje są nieczynne, a 3169 klientów firmy nadal pozbawionych jest dostarczania energii elektrycznej.

Najwięcej osób bez prądu pozostaje w Gminie Poraj (1593). Na podstawie informacji od TAURON przewidywany termin przywrócenia u nas dostarczania energii elektrycznej to 20 kwietnia w godzinach późno wieczornych. Ze względu na warunki atmosferyczne oraz nieprzewidziane sytuacje data ta może oczywiście ulec zmianie.

Najgorsza sytuacja nadal panuje w Żarkach Letnisku oraz Choroniu.

W Żarkach Letnisku niemalże na wszystkich liniach energetycznych wiszą połamane drzewa oraz gałęzie, których usunięcie potrwa nieco dłużej. W prace w terenie zaangażowane są ekipy firmy TAURON. Z pomocą przychodzą im także gminne jednostki OSP.

Trudna sytuacja panuje także w Choroniu, gdzie występują przepięcia. Ekipy TAURON stale pracują nad tym, by jak najszybciej zlokalizować źródło problemu, usunąć usterkę oraz przywrócić dostarczanie prądu.

W związku z powyższym w obu miejscowościach przywrócenie dostarczania energii do domostw może ulec wydłużeniu.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie