Zimowe obowiązki

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
18 stycznia 2021

Przypominamy właścicielom, współwłaścicielom, użytkownikom wieczystym, jednostkom organizacyjnym, osobom posiadającym w zarządzie lub użytkowaniu, a także innym osobom władającym nieruchomością o spoczywającym na nich obowiązku uprzątnięcia zanieczyszczeń, w tym błota, śniegu, lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Wymóg ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.Dz. U. z 2020 r., poz. 1439 ze zm.) oraz § 4. 1 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Poraj, przyjętego Uchwałą nr 104(XIV)19 Rady Gminy Poraj z dnia 19 grudnia 2019 r.

Warto przypomnieć, że zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r., poz. 1439) obowiązek to: „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”.

Zgodnie z prawem właściciele np. domów jednorodzinnych odpowiadają za porządek na przyległych do nich chodnikach. Muszą z nich usuwać nie tylko błoto, śnieg i lód podczas zimy. Jesienią mają obowiązek zamiatania liści zalegających na ciągach pieszych.

Jeśli ktoś zaniedba obowiązków, a nieład zagraża bezpieczeństwu przechodniów, albo choćby tylko psuje estetykę okolicy, policja może ukarać właściciela mandatem sięgającym nawet 500 zł.

Przypominamy także, że w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, poprzez usuwanie śniegu i sopli z dachów budynków – zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1333).

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie