Dzień Pracownika Socjalnego

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
21 listopada 2020

Dziś (21 listopada) w Polsce przypada Dzień Pracownika Socialnego. To święto wszystkich pracowników służb społecznych. Ich zadaniem jest stwarzanie odpowiednich warunków życia osobom, które zostały tego pozbawione.

Dzisiejsze polskie święto pracownika socjalnego obchodzone jest na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej. Dzień 21 listopada upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 roku w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego.

Pomoc społeczna to jedna z samorządowych instytucji polityki społecznej państwa, której głównym zadaniem jest pomoc osobom i rodzinom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach życiowych, jakich nie mogą one pokonać samodzielnie przy wykorzystaniu swoich możliwości, uprawnień i własnych środków.

Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Sposób świętowania Dnia ma w Polsce wieloletnią tradycję.

Źródła państwowej pomocy społecznej należy szukać w ustanowionym w Anglii "prawie ubogich" z 1601 roku, zgodnie z którym na gminy (hrabstwa) nałożono obowiązek pomocy osobom pozbawionym opieki ze strony rodziny. Znaczenie pomocy społecznej wzrosło w okresie rozwoju przemysłu i rodzenia się kapitalizmu. Zaowocowało to nowymi regulacjami: w Anglii zreformowanie prawa ubogich w 1834 roku, w Danii w 1849 roku (na mocy konstytucji duńskiej), a na terenach Polski w 1817 roku.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie