Wójt i dyrektorzy robią wszystko, by chaosu w szkołach nie było

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
26 sierpnia 2020

Na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego trwa wdrażanie wytycznych narzuconych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dotyczące nauczania w nowym roku szkolnym 2020/2021. Pewne jest to, że 1 września uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki w Gminie Poraj rozpoczną nowy rok szkolny stacjonarnie, w tradycyjny sposób. Dyrekcje szkół i przedszkoli czynią starania, by wdrożyć narzucone odgórnie podstawowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego dla uczniów, nauczycieli i personelu szkół, pomimo, że te są momentami co najmniej niejasne.

Nowy rok szkolny będzie się wiązał z koniecznością zapewnienia bezpiecznych rozwiązań nauki w budynkach szkolnych, w związku z obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa. Zbiór wytycznych ogłoszony został przez ministerstwo niemal w ostatniej chwili, a wdrożenie i odpowiedzialność za realizację ministerialnych pomysłów spoczęło jak zawsze na dyrekcjach szkół i władzach gminy. Te robią wszystko, by zasady wdrożyć przed pierwszym dzwonkiem, tak by nauka mogła się rozpocząć w trybie stacjonarnym, z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. I choć sprzeczności bądź co najwyżej niejasności w przepisach nie brakuje, dyrekcje szkół Gminy Poraj czynią wszystko, by chaosu w szkołach od 1 września nie było. Temu też poświęcone było wtorkowe (25.08) spotkanie w Urzędzie Gminy, które miało na celu zreasumować dotychczasowe przygotowania oraz omówić, to co pozostało do wykonania z wytycznych w poszczególnych placówkach. Wzięły w nim udział dyrekcje szkół lub przedstawiciele szkół, wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak i kierownik ZEAS Anna Socha-Korendo.

Pomimo, że szczegółowe przepisy w danych szkołach na terenie naszej gminy uwarunkowane są ilością klas, liczebnością uczniów czy rozmieszczeniem pomieszczeń wewnątrz budynku szkolnego, to już dziś można powiedzieć, jakie nadrzędne zasady będą obowiązywały uczniów, nauczycieli i rodziców. Dyrektorzy poszczególnych jednostek oświatowych w gminie zostali zobligowani do przygotowania procedur dotyczących funkcjonowania szkół i przedszkoli od 1 września br. zgodnych z wytycznymi wydanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Lada moment, najpewniej z końcem tygodnia, z zatwierdzonymi procedurami będą się mogli zapoznać rodzice uczniów szkół i przedszkolaków prowadzonych przez gminę Poraj.

Głównym wskazaniem jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Podstawowym modelem jest powrót do tradycyjnych zajęć w szkołach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, które znajdują się w wytycznych opracowanych przez GIS, MZ i MEN. Jeżeli wystąpią większe ogniska, wówczas dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym przy pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł ograniczyć funkcjonowanie tradycyjnego sposobu nauczania.

Rodzice i uczniowie zostaną poinformowani o procedurach obowiązujących w szkole.

Plan lekcji zostanie ułożony w taki sposób, aby uczniowie przychodzili na różne godziny i nie kumulowali się w szatniach. Udostępnione zostaną wszystkie wejścia do budynków w celu rozgęszczenia komunikacji wewnątrz szkoły. Poszczególne klasy będą korzystać z jednej Sali, a nauczyciele będą przemieszczać się z klasy do klasy. W czasie przerw śródlekcyjnych uczniowie będą przebywali w wyznaczonych dla oddziałów obszarach. Zostanie ustalony harmonogram przerw na zewnątrz. Dopuszcza się konieczność noszenia maseczek przez uczniów i nauczycieli w czasie przerw, na korytarzach szkolnych. W czasie przerw sale będą wietrzone, a przed zmianą uczniów w sali dezynfekowane przez obsługę szkoły. Na korytarzach zostaną umieszczone pojemniki z płynami dezynfekującymi. Obecnie szkoły posiadają zapas środków dezynfekujących, ma on być również uzupełniony wkrótce o środki przekazane przez administracje rządową. Stołówki – zostanie ustalony stały harmonogramem obiadów. Lekcje wychowania fizycznego będą prowadzone w miarę możliwości na zewnątrz i z unikaniem bezpośrednich kontaktów miedzy uczniami. Organizowane przez szkołę zajęcia dodatkowe i poza lekcyjne będą ograniczone do minimum. Nie będą organizowane wyjścia grupowe, wycieczki szkolne czy apele.

Dyrekcje liczą przede wszystkim na współpracę z rodzicami. Wszystkie działania dyrektorów są podyktowane bezpieczeństwem uczniów i odpowiedzialnością za pracowników placówki. Do niezbędnego minimum ograniczone zostanie przebywanie osób trzecich na terenie szkoły. Dla rodziców będą wyznaczone strefy oczekiwania na dziecko.

Warunki nauki w poszczególnych szkołach są różne, co wynika głównie z ich wielkości i zagęszczenia, dlatego też realizacja wytycznych pomimo wspólnych ustaleń będzie odrębna dla każdej placówki. Gdy zostaną ostatecznie ustalone, znajdą się niezwłocznie na stronach internetowych szkół. Storni gminy i w mediach społecznościowych. Jednocześnie czynione są przygotowania do ewentualnej nauki zdalnej. Przypominamy także, że jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka czy innych członków rodziny, zatrzymanie ucznia w domu od 1 września 2020 w obawie przed zakażeniem stanowi naruszenie obowiązku szkolnego, za co grozi wysoka kara pieniężna. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 7 do 18 roku życia, nie ma więc mowy o karze za zatrzymanie w domu przedszkolaka.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie