Gmina Poraj przebudowuje ujęcie wody w Masłońskim

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
13 września 2019

Od ponad 30 lat funkcjonuje jedyne w gminie ujęcie wody. Znajduje się w Masłońskim. To bardzo strategiczny obiekt. Woda to skarb, jak wielki przekonaliśmy się w okresie letnim, gdy w niektórych miejscach zaczęło jej brakować. Trzeba chronić urządzenia do jej uzyskiwania. Wiedzą o tym doskonale władze Gminy Poraj i gminnej spółki PORECO, dlatego inwestycja w modernizację urządzeń na ujęciu wody stała się bardzo ważnym zadaniem. Inwestycja wpisuje się w priorytetowe na obecną kadencję zadania w obszarze stanu bezpieczeństwa wodnego gminy. W ubiegłym tygodniu inwestycję wizytowali wójt Katarzyna Kaźmierczak, radny Łukasz Boroń i prezes PORECO Rafał Kępski.  

Problem w dostępie do wody pitnej stał się priorytetem dla rządzących, nie tylko naszym krajem, ale przywódców światowych. O zapewnienie zrównoważonego dostępu do wody, jako gwaranta prawidłowego rozwoju gospodarczego oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, apelują organizacje humanitarne, ONZ czy papież Franciszek. Dwa ważne dni - Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, przypadający na 1 września oraz Światowy Dzień Monitoringu Wody, który obchodzimy 18 września skłaniają do skupienia uwagi na problemie dostępu do wody pitnej i jej należytemu zapewnieniu.

Nad problemem tym, głęboko pochyla się również samorząd Gminy Poraj, wpisując zadania z zakresu zapewnienia stanu bezpieczeństwa wody do zadań priorytetowych. Niedawne duże awarie wody w okolicznych gminach czy poszerzające się zagrożenie obszarami suszy, wymuszają dodatkowo przewartościowanie myślenia i działania w zakresie zapewnienia dostępu do wody pitnej. Dlatego inwestycja w modernizację urządzeń na ujęciu wody w Masłońskim stała się bardzo ważnym zadaniem. Obecnie trwają prace modernizacyjne na dwóch zbiornikach wodnych. Niemal 10 metrowe kolosy ze stalowej blachy, górujące monumentalnie nad krajobrazem swojej najbliższej okolicy, swoją potęgą dają do zrozumienia, że mają bardzo duże znaczenie dla mieszkańców gminy. Stanowią strategiczne elementy jedynego w gminie ujęcia wody pitnej. Powstałe pond 30 lat temu wymagały koniecznego remontu. Znaczna część prac na tym etapie wykonywana jest ręcznie przez specjalistyczną firmę z Krakowa. Koszt modernizacji zbiorników sięga ok. 330 tys. zł. Wszystko celem poprawy jakości wody oraz gwarancji jej bezpiecznego przesyłu.

W ubiegłym tygodniu inwestycję wizytowali wójt Katarzyna Kaźmierczak, radny Łukasz Boroń i prezes PORECO Rafał Kępski.  

Galeria

  • Powiększ zdjęcie